Alanya

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Alanya to jeden z najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych w Turcji. Miejscowość ta jest położna nad Morzem Śródziemnym, na Riwierze Tureckiej – atrakcyjna lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników przyciągających tu tłumy turystów. O czym warto pamiętać, wybierając się w te strony?

Ceny w Alanyi

Na pewno trzeba zabrać ze sobą odpowiednią ilość pieniędzy. Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TRY). 1 TRY to ok. 1,41 zł. Oto garść przykładów cen w Alanyi w 2013 r. (mają one charakter orientacyjny):

woda mineralna 1,5 l – 1,15 TRY

– chleb – 4,25 TRY

– jajka 10 szt. – 4,5 TRY

– ser żółty 1kg – 20 TRY

– coca-cola 2 l – 2,5 TRY

– sok 1 l – 2,5 TRY

– bułka – 0,7 TRY

– pomidory 1kg – 1,45 TRY

– cukier 1 kg – 2,75 TRY

– piwo 0,5 l – 4 TRY

– wino 0,75 l – 16 TRY

– wódka 0,5 l – 50  TRY

– paczka papierosów – 7 TRY

Zabytki w Alanyi

Amatorzy zwiedzania z pewnością znajdą w Alanyi coś dla siebie. Oto kilka propozycji w tym zakresie.

– Alanya Kalesi – seldżucka twierdza pochodząca z XIII w. Leży ona na wysokość ok. 250 m n. p. m. Jest to jedna z głównym atrakcji turystycznych w mieście. Udostępniona jest zwiedzającym. Na terenie tego kompleksu leży sporo zabytków. Podziwiać tutaj można m. in. meczet oraz słynną Czerwoną Wieżę będącą symbolem opisywanej miejscowości (wieża ta umieszczona jest w herbie Alanyi.

– Tersane – pochodząca także z XIII w. stocznia. Na długość liczy ona sobie 56,5m, a na głębokość 44 m. Była to pierwsza seldżucka stocznia jaka powstała na Morzu Śródziemnym.

– Jaskinie – to także jedna z ważniejszych atrakcji. Spośród jaskiń morskich można wymienić m. in. jaskinie Piracką, Zakochanych oraz Fosforową, natomiast z jaskiń lądowych – Kadiini, Dim czy Hasbahce.

Dyskoteki w Alanyi

Alanya – jak przystało na nowoczesny kurort – zapewnia gościom wiele form spędzania wolnego czasu. Znajduje się tu wiele klubów oraz dyskotek. To idealna propozycja dla tych, którzy lubią nocny tryb życia i zabawę do białego rana. Wśród najpopularniejszych lokali znajdują się m. in.:

– James Dean – nowoczesna dyskoteka „pod chmurką” zlokalizowana tuż przy porcie.

– Bistro Bellman – można tu i potańczyć, i zjeść smaczną kolację. Jest to największy w Alanyi lokal tego typu znajdujący się pod gołym niebem.

– Havana Club – dyskoteka urządzona w stylu kubańskim.

– Robin Hood – jedna z najbardziej lubianych przez turystów dyskotek. Na dachu 4-piętrowego budynku znajduje się parkiet do tańca.

– Auditorium – to jedna z największych w całej Turcji dyskotek typu open-air.

– Janus – chętnie odwiedzany przez osoby szukające rozrywek disco bar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *