Alkohole w Tunezji

[Głosów:29    Średnia:2/5]

Wybierając się na wakacje do Tunezji, trzeba mieć na względzie to, iż jest to kraj muzułmański. Religia islamska bardzo restrykcyjnie odnosi się do kwestii zakupu i spożywania alkoholu.

W sklepach tunezyjskich alkohol jest raczej trudno dostępny. Najprędzej nabyć go można w tych miejscach, które powstały z myślą o turystach, a zatem w barach, restauracjach czy hotelach. Nie oznacza to jednak, że branża alkoholowa w ogóle w Tunezji nie istnieje – funkcjonuje, aczkolwiek nie taką skalę jak chociażby w krajach europejskich.

MOCNE TRUNKI

Za narodowy trunek Tunezji uznawana jest boukha. Jest to mocny alkohol na bazie spirytusu (zawartość alkoholu wynosi ok. 40 proc.) oraz sfermentowanych fig. Pozyskiwany jest poprzez tradycyjną destylację. Jest bezbarwny i odznacza się słodkawym smakiem. Podaje się go w niewielkich ilościach w charakterze aperitifu przed posiłkiem, serwowany jest również jako digestif już po posiłku. Boukha wykorzystywana jest także jako baza do różnych drinków takich jak m. in. Sidi Bou, Hammamet czy Monastir.

PIWO

Innym mocnym alkoholem (ok. 40 proc.), jaki można nabyć w Tunezji, jest thibarine – wódka wyrabiana z daktyli. Gdzieniegdzie można też skosztować laghmi – soku z plamy daktylowej.

Wielbiciele piwa nie będą mieć w Tunezji większego wyboru, albowiem dostępny jest tu tylko jeden lokalny gatunek piwa, a mianowicie Celta. Ten jasny trunek, w smaku przypominający niemieckie piwo, jest wyrabiany z wody, słodu i chmielu, a zawartość alkoholu w nim wynosi 5 proc. Dostępna jest także jego bezalkoholowa wersja. Piwo jest sprzedawane w charakterystycznych zielonych butelkach oraz w puszkach.

WINA

W Tunezji są produkowane także i wina. Jeśli chodzi o ich jakość, to można w tym zakresie wyróżnić trzy kategorie, a mianowicie: premier cru (najwyższa klasa), AOC (dobra jakość) oraz consomnation courante (najbardziej rozpowszechnione wino średniej klasy). Co się tyczy konkretnych nazw, to najczęściej są polecane następujące wina: Koudiat Rose, Chateau Feriani, Magon, Coteaux de Carthage, Chateau Morgan i La Bonne Bouteille.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *