Barcelona – zabytki
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Barcelona jest jednym z największym miast hiszpańskich i stolicą Katalonii. Jej historia sięga jeszcze czasów starożytnych – założyli ją Fenicjanie w III w. p. n. e., była wówczas rzymską kolonią. Obecnie jest to niezwykle popularny obiekt turystycznych wypraw – jeden z najpiękniejszych w Europie. Barcelona ma swój unikalny urok – w dużej mierze to zasługa jedynej w swoim rodzaju architektury.

Projekty Gaudiego

Barcelona nieodłącznie kojarzy się z osobą wybitnego architekta Antoniego Gaudiego, którego wiele osiągnięć można podziwiać właśnie tu. Najbardziej znanym obiektem przez niego zaprojektowanym jest kościół Sagrada Familia, której krypta i fasada Narodzenia Pańskiego znajdują się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Budowę tego obiektu rozpoczęto w 1866 r. Przewiduje się, że prace zostaną zakończone ok. 2028 r. Na wspomnianej liście figuruje też Casa Batllo – przepiękna kamienica z XIX w., również projektu Gaudiego. Kolejnym bardzo znanym, choć niedokończonym dziełem tego znakomitego architekta jest Park Guell, także wpisany na listę UNESCO. Mieści się tu dom, w którym mieszkał Gaudi – znajduje się tam obecnie poświęcone mu muzeum. Na uwagę zasługuje też Casa Mila – ostatni „świecki” projekt Gaudiego.

Camp Nou i inne atrakcje

Turyści bardzo chętnie odwiedzają bazar La Boqueria mieszczący się przy najsłynniejszej ulicy Barcelony La Rambla. Dokładnie nie wiadomo, kiedy bazar ten powstał, ale pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z I poł. XIII w. Ogromną atrakcję stanowi również Muzeum Picassa mieszczące się aż w 5 rezydencjach wybudowanych w gotyckim stylu. Przykładami pozostałych zabytków barcelońskich są m. in. kościół Santa Maria del Mar z XIV w., Pałac Muzyki Katalońskiej (początek XX w.), Szpital św. Pawła (I poł. XX w.), Dzielnica Gotycka, Pałac Królewski Hrabiów Barcelony (XIV/XV w.) etc. Turyści odwiedzają także Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej (generalnie w Barcelonie jest mnóstwo placówek muzealnych) i oczywiście słynny stadion piłkarski Camp Nou, gdzie znajduje się Museu del Futbol Club Barcelona – największe na świecie muzeum piłkarskie.

Podróż samolotem do Barcelony

Do Barcelony z Polski polecimy z takich miast jak Warszawa, Kraków, Wrocław.

Ceny lotów można porównać na stronach: Centerfly.pl, eprzeloty.pl, Pansamolocik.pl