Bezpieczne opalanie – zobacz jak uchronić się przed udarem i poparzeniami

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Opalanie jest formą spędzania czasu, którą jedni z nas uwielbiają, a inni wręcz nienawidzą. Niezależnie od tego, w której grupie jesteśmy promienie słońca nas nie ominą, chyba że będziemy chodzili pod parasolem przez cały rok. Jak zminimalizować szkodliwe działanie słońca, by nie skończyć z pęcherzami i czerwoną skórą? Czy krem z faktorem SPF 15 bardzo różni się od kremu z faktorem SPF 50? Czy opalanie ma coś wspólnego z naszym fototypem skóry? Jeśli nie jesteście tego pewni, zapraszamy do naszego tekstu.

Słońce ma swoje plusy

Przebywanie na słońcu ma swoje zdrowotne plusy, jednak nie powinny przysłaniać one tego, że słońce bardziej szkodzi niż pomaga. Bezpieczna dawka promieniowania słonecznego mieści się w przedziale 15-20 minut dziennie. Jeśli planujemy przebywać dłużej na słońcu, musimy zadbać o prawidłową ochronę pod postacią kremów, nakryć głowy oraz okularów.

Słońce poza pięknym kolorem skóry pomaga w wytwarzaniu przez nasz organizm witaminy D, która znacząco wpływa na stan kości i zębów. Jeśli cierpimy na niedobór tej witaminy, będziemy również grubsi oraz mniej szczęśliwi, ponieważ D3 wpływa znacząco na poprawę humoru. Teraz już wiecie skąd tyle uśmiechniętych buzi na plaży.

Szkodliwe promieniowanie słoneczne

Przebywając na słońcu musimy jednak chronić się przed promieniowaniem słonecznym, które przedostaje się do nas przez coraz bardziej uszkodzoną warstwę ozonową. Aby zrozumieć zagrożenie, zerknijcie na poniższą tabelkę:

tabelka3

Fototyp a słońce

Najlepszym sposobem ochrony skóry jest używanie kremu z odpowiednim faktorem SPF. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Aby wybrać odpowiedni krem, musimy dobrze zdefiniować swój fototyp skóry:

tabelka2

Wybieramy odpowiedni krem

Znając swój fototyp, który definiuje szybkość opalania, podatność na oparzenia i wiele innych czynników, możemy wybrać się do apteki lub drogerii po odpowiedni krem.

Na opakowaniach kremów przeciwsłonecznych widnieje informacja o faktorze SPF, który określa zdolność ochrony produktu przed działaniem słońca. Przykładowo wartość 6 sugeruje, że możemy przebywać na słońcu 90 minut, czyli prawie 1,5h. Wartości oblicza się ze wzoru – 6 (faktor) x 15 (bezpieczny czas opalania) = 90 minut

Niestety dobranie odpowiedniego kremu nie wiąże się tylko z czasem przebywania na słońcu. Aby dopasować krem do swojego fototypu posłuży poniższa tabelka:

tabelka1

Co ciekawe, między faktorami o wartościach 15 i 50 występuje tylko 5% różnicy w blokowaniu szkodliwego promieniowania UVB! Krem z faktorem SPF 15 zapewnia 93,3% ochrony, SPF 30 – 96,7% a SPF 50 – 98%.

Bezpiecznie na słońcu

Bezpieczne przebywanie na słońcu wiąże się systematycznym uzupełnianiem warstwy kremu na naszej skórze. Powinniśmy co 1-2 godziny smarować się kremem z odpowiednim faktorem, gdyż zmywa się on wraz z naszym potem, ocieraniem się o ręcznik lub kąpielą w wodzie. Nie powinniśmy kremować się i od razu wystawiać ciała na ekspozycję słońca, ale poczekać 20-30 minut, aż krem zupełnie się wchłonie.

Jeśli my lub nasze dzieci korzystamy z kąpieli, powinniśmy używać kremu o właściwościach wodoodpornych pamiętając o tym, że późniejsze schnięcie na słońcu może wywołać nieprzyjemne poparzenia, gdyż krople wody działają jak soczewki skupiając na sobie słońce.

Leżąc na ręczniku pamiętajmy o tym, by nie przesadzać ani z czasem ani z porą opalania. Powinniśmy jednorazowo przebywać na słońcu 1-2 godziny, zależnie od naszej odporności. Po upływie tego czasu należy dać ciału wytchnienie, ukryć się w cieniu, posmarować je na nowo kremem oraz uzupełnić płyny. Powszechnie wiadomo, że należy unikać słońca w godzinach 10-15, gdyż w tym czasie promieniowanie jest najsilniejsze. Przed wyjściem na plażę czy na odkryty basen można sprawdzić aktualny indeks UV, który bez problemu znajdziecie w wyszukiwarce. Zobaczycie dzięki niemu dokładne dane odnośnie natężenia promieniowania w danym miejscu w Polsce.

Aby bezpiecznie się opalać, warto zrezygnować z wszelkich kosmetyków. Dodatkowy puder, dezodoranty czy nawet perfumy mogą wywołać uczulenia i poparzenia. Często mówi się również o zmniejszeniu dawkowania witaminy A, gdyż przyczynia się ona do tego, że nasza skóra jest bardziej podatna na oparzenia.

Bardzo ważne jest również chronienie głowy za pomocą kapelusza czy chusty, aby uniknąć udaru słonecznego. Udar daje podobne objawy jak grypa – czujemy uderzenia gorąca, możemy mieć podwyższoną temperaturę, bóle, a może skończyć się nawet uszkodzeniem mózgu. Jeśli zauważycie u siebie objawy, nie zwlekajcie i udajcie się jak najszybciej do lekarza.

W czasie upałów należy chronić oczy, które nie są przygotowane na tak mocny dopływ światła. Najlepiej nosić kupione u okulisty okulary słoneczne, które zablokują dostęp promieni wywołujących podrażnienia, zapalenie spojówek i inne choroby oczu.

Opalanie z głową

Spędzanie wakacji nad morzem czy nad jeziorem powinno być przyjemnością dla całej rodziny. Poza dobrą zabawą należy zadbać o prawidłową ochronę skóry i organizmu, aby nie przegrzać go, nie nabawić się poparzeń czy nawet udaru słonecznego. Jeśli chcemy kompleksowo zadbać o zdrowie, dobierzmy krem do naszego fototypu skóry i nie przesadzajmy ze słońcem. Lepiej częściej w mniejszych ilościach niż po jednym lub dwóch razach skończyć wakacje w szpitalu. Skutki lekkomyślnego opalania mogą wyjść dopiero po latach, gdy będzie już za późno na jakąkolwiek pomoc.

Wiecie gdzie są najlepsze plaże do opalania? Oczywiście w Darłówku! Zapraszamy na naszą stronę apartamentydarlowko.pl, gdzie możecie zarezerwować najlepsze apartamenty nad morzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *