Dlaczego warto odwiedzić Hel?

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

Półwysep Helski to wąski, długi na 34 km pas lądu wrzynający się w głąb Morza Bałtyckiego. Idealne miejsce na wakacje, co potwierdza stale rosnąca liczba zachwyconych turystów. Jakie atrakcje oferuje ten zakątek Polski?

Fokarium

Od ponad dwóch dekad Hel może się pochwalić nowoczesnym, przyjaznym dla zwierząt fokarium. Impulsem do stworzenia tego miejsca było focze niemowlę, które zostało uratowane przez pracowników Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu – po tym wydarzeniu placówka naukowa zajęła się profesjonalną ochroną chorych i małych foczek. Goście fokarium mogą obserwować karmienie fok oraz pokazy ich sztuczek, dodatkowo dla zainteresowanych prowadzone są krótkie wykłady na temat życia tych sympatycznych zwierzątek.

Wrak kutra Bryza

Bryza weszła do służby Marynarki Wojennej RP w 1965 roku i służyła jako statek pasażersko-transportowy, a w późniejszym okresie jako kuter łącznikowy 43 Dywizjonu Pomocniczych Jednostek Pływających w 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Została wycofana z użytku w 2001 roku, a siedem lat później wysłużony statek wykupiło miasto Hel, zamieniając Bryzę w atrakcję turystyczną. Statek został celowo zatopiony i udostępniony nurkom, a w trakcie tej operacji z wraku usunięto wszelkie elementy, które mogłyby pod wodą zagrażać zdrowiu lub życiu turystom. Nurkowanie jest możliwe z brzegu albo z łodzi – wrak został osadzony na skarpie, w pozycji przechylonej, a liczne otwory w kadłubie umożliwiają szczegółową penetrację zatopionego statku. Dodatkowym wyzwaniem są ukryte na Bryzie okolicznościowe medale, które nurkowie mogą wyłowić i zabrać na pamiątkę.

Muzeum Rybołówstwa

Muzeum mieści się na samym cyplu Mierzei Helskiej, w XV-wiecznym kościele św. Św. Piotra i Pawła – to najstarszy zabytek Helu. Zbiory muzeum to przede wszystkim sprzęty używane przez kaszubskich rybaków, między innymi siatki do połowu fok, bojery rybackie, warsztaty szkutnicze. Również sam budynek jest wart obejrzenia, można nawet wdrapać się na szczyt wieży kościelnej, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Zatokę. Wokół kościoła-muzeum stoją zabytkowe, oryginalne łodzie rybackie, a wśród nich słynna „Dziunia”, która służyła polskim naukowcom przebywającym na Stacji Antarktycznej im H. Arctowskiego.

Bliskość natury

Hel ma zaledwie 200-400 m szerokości, a to oznacza, że bez względu na wybór miejsca noclegu, do morza mamy dosłownie kilka kroków. Hotele na Helu są położone niemal pośrodku lasu, na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Plaże Jastarni, Juraty czy Helu słyną z czystości, a ich różnorodność sprawia, że odnajdą się tu i rodziny z dziećmi, i zapaleni sportowcy szukający mocnych wrażeń. Na Helu jest mnóstwo ciekawych szlaków turystycznych dla piechurów i rowerzystów, można tu uprawiać większość sportów wodnych, coś dla siebie znajdą także miłośnicy unikalnej przyrody.

Do największych przyrodniczych atrakcji zalicza się Park Wydmowy. Zwiedzający mogą dzięki specjalnym kładkom podziwiać objęte ochroną ekosystemy nadmorskich wydm białych i szarych oraz niesamowitą panoramę całej zatoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *