Jak działają parkingi przy lotnisku?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wraz z popularnością tanich lotów i zwiększeniem się lotniczego ruchu turystycznego, pojawiła się u pasażerów potrzeba wygodnego transferu na lotnisko. A jak wiadomo, najwygodniej jedzie się (zwłaszcza z bagażami) samochodem. Własny samochód można pozostawić na czas wyjazdu na parkingu przy lotnisku. Jak działają te parkingi i gdzie zostawić auto, by nie żałować i nie przepłacić?

Oficjalne parkingi przy lotniskach

Pierwszy przyjazd na lotnisko (czy to po odbiór kogoś, kto nas odwiedza, czy przy samodzielnym wypadzie za granicę), kończy się zazwyczaj kosztownym błędem polegającym na pozostawieniu samochodu na oficjalnym lotniskowym parkingu. Parking należący do lotniska to kosztowna opcja na pozostawienie samochodu. Nierzadko kilkukrotnie wyższa niż każdy inny, nawet najdroższy, parking prywatny. Niewątpliwą zaletą parkingu oficjalnego jest to, że jest zlokalizowany najbliżej terminala – zazwyczaj zaledwie kilkadziesiąt metrów. Po zaparkowaniu samochodu, można zatem bez przeszkód udać się z walizką do terminalu piechotą.

Najbardziej kosztowną pomyłką jest pozostawienie samochodu w strefie Kiss&Fly, która służy jedynie do krótkoterminowego parkowania samochodu na czas wyładunku bagaży i pasażerów. Parkowanie w tej strefie jest bezpłatne przez pierwszych 7-15 minut (w zależności od lotniska). Jednak pozostawienie go na kilka minut dłużej kosztuje nas więcej niż standardowy parking na godzinę czy dwie.

Na parkingach oficjalnych można pozostawić samochód zarówno na kilka minut czy godzin (kiedy kogoś odbieramy), jak i na kilka dni. Większość lotnisk posiada parkingi niestrzeżone, niekiedy z wydzieloną strefą parkingu strzeżonego.

Prywatne parkingi przy lotnisku – strzeżone i dozorowane

Ważnym podziałem parkingów przy lotnisku jest rozróżnienie między parkingiem strzeżonym a dozorowanym. W przypadku pierwszego, parkując przy lotnisku, pozostawiamy samochód pod opieką właściciela parkingu i mamy prawo oczekiwać tego, że auto będzie bezpieczne. Na parkingu dozorowanym, wynajmujemy jedynie powierzchnię parkingową i pozostawiamy auto na własne ryzyko.

Jak rozróżnić oba rodzaje parkingu? Najbezpieczniej po prostu zapytać przy okazji rezerwacji miejsca, z jakim rodzajem parkingu przy lotnisku mamy do czynienia.

Parking krótko- i długoterminowy przy lotnisku

Jeszcze innym podziałem parkingów przylotniskowych, jest podział na parkingi krótko i długoterminowe. Pierwsze pozwalają na pozostawienie samochodu na krótki czas (do kilku godzin). To dobra opcja, kiedy chcemy odebrać z lotniska osobę, która przylatuje do nas po raz pierwszy, nie zna lotniska i nie wie, gdzie jest strefa Kiss&Fly. Parkingi te wybierają również osoby odpowiadające za odebranie oficjalnych gości, na których trzeba czekać tuż przed wyjściem z hali przylotów.

Parking krótkoterminowy, kiedy kogoś odbieramy, warto wybrać blisko lotniska, tak by można było z walizką wygodnie dojść do parkingu. (Niekoniecznie jednak musi to być parking oficjalny. Taniej skorzystać z prywatnego parkingu przy lotnisku).

Parking długoterminowy przy lotnisku to opcja dla osób, które planują opuścić kraj i wyjechać na delegacje bądź wakacje. Pozwala na pozostawienie samochodu na kilka lub kilkanaście dni. Taki parking przy lotnisku to koszt kilkudziesięciu złotych i duża wygoda i niezależność. Jest to również – w porównaniu z innymi metodami dotarcia na lotnisko – nierzadko opcja najtańsza.

Ofertę parkingów długoterminowych posiada zarówno parking lotniskowy oficjalny, jak i bardzo wiele prywatnych parkingów. Warto jednak, przed przyjazdem na parking, potwierdzić dostępność miejsca i je zarezerwować. Wiele tanich parkingów przy lotnisku ma spore obłożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *