Kenia – zabytki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kenia to coraz chętniej wybierany kierunek turystycznych wypraw. Kraj ten położony jest nad Oceanem Indyjskim, we wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Przyciąga nie tylko wspaniałymi krajobrazami i możliwością wzięcia udziału w safari, ale również i wieloma innymi atrakcjami. Oto niektóre spośród nich.

  1. Fort Jesus – to znajdujący się w Mombasie fort, jeden z kilku obiektów w Kenii, które wpisane zostały na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Fort powstał pod koniec XVI w., zbudowany został przez Portugalczyków. Cały kompleks nie przetrwał do dzisiejszych czasów zachowało się jednak wiele jego elementów, np. Dom Omański oraz Sala Mazruich. Aktualnie w dawnych koszarach swą siedzibę ma muzeum.
  2. Lamu – te położone w południowo-zachodniej części kraju miasto to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Kenii. Znajduje się ono na liście dziedzictwa światowego UNESCO, co jest zasługą przede wszystkim tego, że zachowały się tutaj układ urbanistyczny oraz architektura pochodzące z czasów przedkolonialnych (co w Czarnej Afryce jest rzadkością). Jest tu też wiele innych zabytków, np. forteca z XVIII w. i stare meczety.
  3. Góra Kenia – to liczący sobie na wysokość 5199 m n. p. m. masyw wulkaniczny, który powyżej 3300 m jest objęty ochroną w ramach  Parku Narodowego Góry Kenia i którego ekosystem figuruje na liście dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
  4. Kaya – takim mianem są określane święte gaje ludu Mijikenda. Słyną m. in. z tego, że na ich terenie znajdują się ufortyfikowane wioski, najstarsze z nich powstały w XVI w. 11 gajów UNESCO objęło ochroną.
  5.  Jezioro Rudolfa – jest to największe na kontynencie afrykańskim słonowodne jezioro. Znane jest również pod nazwą Jeziora Turkana. Znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Znane jest m. in. z tego, że w jego sąsiedztwie znajdują się trzy parki narodowe Kenii oraz liczne stanowiska archeologiczne. Tutaj właśnie znaleziony został prawie kompletny, liczący sobie 1,6 mln szkielet nazwany Chłopcem znad Jeziora Turkana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *