Kopalnia w Wieliczce

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Do najbardziej znanych na skalę światową miejsc na turystycznej mapie Polski należy kopalnia soli w Wieliczce – niewielkiej miejscowości leżącej tuż obok Krakowa. Kopalnia jest każdego roku odwiedzana przez przeszło 1 mln turystów, z czego nieco ponad połowę stanowią obcokrajowcy.

TROCHĘ HISTORII

Kopalnia soli w Wieliczce to zabytek figurujący na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Posiada również status pomnika historii Polski oraz może się poszczycić mianem jednego z siedmiu cudów naszego kraju. Eksploatacja złoża prowadzona tu była do 1996 r., a warto w ramach ciekawostki nadmienić, iż początki wydobywania soli na tym terenie sięgają jeszcze epoki neolitu.

Począwszy od XIII stulecia do 1772 r. kopalnia razem z kopalnią soli „Bochnia” stanowiła część  żup krakowskich – przedsiębiorstwa, które w tamtych czasach było największym zakładem przemysłowym znajdującym się na terenie Rzeczypospolitej (jego rozkwit przypadł na okres od XVI w. do połowy XVII w.).

Kopalnia liczy sobie łącznie 9 poziomów – ostatni z nich znajduje się 327 m pod powierzchnią ziemi. Panuje w niej bardzo specyficzny mikroklimat sprzyjający leczeniu schorzeń i chorób dróg oddechowych – dlatego też są tu organizowane turnusy rehabilitacyjne.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

Kopalnię soli w Wieliczce można zwiedzać codziennie (poza kilkoma wyjątkami). Od 1 kwietnia do 31 października jest to możliwe w godzinach 7.30-19.30, zaś od 2 listopada do 31 marca w godzinach 8.00-17.00. Normalny bilet indywidualny w języku polskim kosztuje 55 zł (w języku obcym – 79 zł), zaś ulgowy 38 zł (64 zł). Istnieje również możliwość nabycia biletu rodzinnego oraz dla grup zorganizowanych. Dodatkowa opłata jest pobierana od osób deklarujących chęć fotografowania lub filmowania podczas zwiedzania.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE

Do największych atrakcji znajdujących się na terenie kopalni należą:

– trasa turystyczna

W jej ramach odwiedza się 20 komór, w tym niezwykłą Kaplicę św. Kingi. Do pokonania jest tu łącznie ok. 800 schodów. Część trasy mogą przebyć osoby na wózkach inwalidzkich. Zwiedzanie zajmuje ok. 3 godz.

– Muzeum Żup Krakowskich,

– trasa górnicza

To doskonała propozycja aktywnej wyprawy. Zwiedzający są wyposażani w górniczy ekwipunek, mają sposobność poznać tajniki pracy górników. Wycieczkę zaczynają od zjazdy szybem Regis – najstarszym w kopalni. Zwiedzanie trwa ok. 3 godz.

– Podziemny Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”

Wiedzie on przez wyrobiska trasy turystycznej. Zwiedzającym towarzyszy duchowny. Pokonanie tej trasy zajmuje ok. 2,5 godz.

– szlak „tajemnice wielickiej kopalni”

Nie łączy się on z trasą turystyczną. Z uwagi na to, iż jego pokonanie wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej, nie zaleca się takiej wyprawy osobom mającym problemy z poruszaniem się. Szlak nie jest dostępny dla dzieci poniżej 13 roku życia. Zwiedzanie trwa ok. 4 godz.

– specjalne oferty dla grup zorganizowanych, tzw. przygody w grupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *