Majorka – egzotyka na Twoją kieszeń

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Majorka już z nazwy brzmi egzotycznie i od razu przywołuje nam skojarzenia z niesamowitym kolorem wody połyskującej wśród soczystej zieleni lądu. Taka właśnie jest ta hiszpańska wyspa.

Pomyli się jednak ten, kto stwierdzi, że wakacje na Majorce nie są na jego kieszeń. Okazuje się, że to luksus, na który nas stać, a który zapewni Wam YACHTIC.

Gdyby zastanowić się nad kosztami wakacyjnego wypoczynku w kraju i za granicą okazałoby się, że różnica jest niewielka. Jak więc nie zdecydować się w takim przypadku na wybranie się do miejsc znanych tylko z kolorowych, pełnych słońca zdjęć? Jednym z nich jest Majorka, największa z archipelagu Balearów hiszpańska wyspa. Mylnie kojarzy się z niedostępnym luksusem.

Góry i morze obok siebie!

Kiedy mowa o Majorce, widzimy trzy podstawowe kolory: kuszący błękit morza, soczystą zieleń i biel wapiennych skał, które budują wyspę. Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że obok piaszczystych plaż schodzących do morza i nizinnych pól pełnych upraw winorośli, oliwek, fig i oczywiście cytrusów, znajdziemy tu pasmo górskie Serra de Tramuntana ze swojskim… wypasem owiec. Ale nie to – choć zdumiewa – stanowi o popularności Majorki na całym świecie. To właśnie zasługa zapierających dech w piersi krajobrazów, które w rzeczywistości prezentują się tak, jak na fotografiach.

Magiczne plaże

Wśród relacji powracających z Majorki wciąż powtarzają się słowa ubolewania nad koniecznością powrotu do rzeczywistości. Wielu mówi, że wyspa ta pozwala na dostrzeżenie piękna świata w całej okazałości i sprawia, że naprawdę chce się żyć. Do tego dochodzi poczucie niedowierzania, że wszystko to, co widziane dookoła jest prawdziwe. Taka właśnie jest magia piaszczystych plaż, z których 33 posiadają Błękitną Flagę, czyli odznaczenie przyznawane miejscom przyjaznym środowisku, naturalnym. Każdy kraniec wyspy obfituje w urocze zakątki do plażowania, z których na uwagę zasługują od północy Alcudia (najdłuższa na wyspie, bo 10 kilometrowa plaża), dziewicza Es Trenc (południe), Cala Millor (wschód) czy popularna, choć nieduża Cala des Moro (południowo-wschodnie wybrzeże), nazywana gwiazdą wśród plaż. Pamiętajmy, że często dojście do plaż nie należy do najłatwiejszych i trzeba pokonać kamieniste urwiska, dlatego warto pamiętać o odpowiednim obuwiu 🙂 Oczekując mniejszego tłoku w sezonie warto wybrać się na poszukiwania równie urokliwych, ale mniej popularnych, trudniej dostępnych, schowanych w zakątkach wyspy plaż.

Aktywny wypoczynek, zwiedzanie czy zabawa?

W poszukiwaniu mniej dostępnych miejsc wartych uwagi pomoże… rower. Majorka usiana jest ścieżkami rowerowymi, dlatego – przy odrobinie sprawności (zważcie na zróżnicowanie terenu!) – można poznać jej uroki w sposób aktywny. Nagrodą za wysiłek są oczywiście widoki i możliwość cieszenia się nimi w samotności.

Majorka skrywa także skarby pod powierzchnią ziemi – zachwyt wzbudzają liczne jaskinie, często pięknie oświetlone i skrywające podziemne jeziora krasowe. Prócz obcowania z cudami natury, stalaktytami i innymi ociekającymi wodą formami, Jaskinie dostarczają multimedialnych doświadczeń, bo oprócz podziwiania wytworów natury zwiedzaniu towarzyszą np. rejsy łódką wzdłuż podziemnego jeziora i pokazy multimedialne. Światło, dźwięk i odgłosy spadających kropel wody – czy może być bardziej magicznie? Dopełnieniem obcowania z naturą są liczne delfinaria, zoo morskie (Marineland) i parki tematyczne.

Także miłośnicy zwiedzania nie zawiodą się. Począwszy od zabytkowych tramwajów, które powiodą nas wzdłuż wyspy, na turystów zmęczonych plażowaniem czekają urokliwe wąskie uliczki (czasem nawet biegnące w głąb skały) i liczne zabytki, z obowiązkowym uwzględnieniem starówki, zamku i gotyckiej katedry w stolicy Majorki, Palmie. Obraz sielanki dopełniają promenady spacerowe z ulicznymi performerami, liczne sklepiki i kawiarenki, piękne fontanny i mini parki miejskie za dnia, a nocą miejsca klubowych zabaw i odpoczynku po skwarze w ciągu dnia.

Przyjazne ciepło, nieskazitelna woda

Majorka zachwyca widokami tak na lądzie, jak i wodzie. Możliwość otaczania się niezwykłym błękitem przezroczystej wody zachęca do czarterowania jachtu i opływania uroczych zatoczek z niezliczonymi plażami. To zdecydowanie ciepła wyspa, z temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza w miesiącach letnich. Gwarantuje jednak pogodę i daje wytchnienie od upałów wiosną i jesienią, kiedy optymalnie jest tutaj powyżej 20 kresek, a woda wciąż jest wystarczająca ciepła, by ulec jej krystalicznemu urokowi. To miejsce idealne dla całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *