Malownicze zakątki Chorwacji – urlop wśród egzotyki
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Słońce, bajkowy zapierający dech w piersiach krajobraz oraz krystalicznie czysta woda sprawią, iż wczasy w Chorwacji pozwolą się zrelaksować i zapomnieć o codzienności. Dzięki zabytkowym miastom, niezwykłym cudom natury oraz obiektom z listy UNESCO Chorwacja co roku przyciąga rzesze spragnionych wrażeń podróżników.

Chorwacja – atrakcje turystyczne, plaże, sporty wodne

Spędzając urlop w malowniczej Chorwacji, warto pomyśleć o zorganizowaniu wycieczki do Dubrownika, który uzyskał wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największym uznaniem cieszą się stare mury obronne z wieżami i twierdzami, wzniesione między XII a XVII w. Na ich wschodniej stronie zlokalizowana jest forteca Revelin, zaś na zachodniej Lovrijenac. Zwiedzając Dubrownik, nie można zapomnieć o okazałym pałacu Spoza, zachwycającym oryginalną architekturą łączącą elementy późnego gotyku i renesansu.

Kolejnym diamentem Chorwacji jest tętniące życiem miasto Split, urzekające gotycko-renesansową architekturą, której najlepszym przykładem jest potężny Pałac Dioklecjana, wzniesiony między 298 a 305 r. n.e., Obiekt figuruje na liście UNESCO. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się również katedrę św. Dujama oraz trzy bramy miejskie: Złotą, Srebrną oraz Żelazną.

Osoby zafascynowane bogatą historią Chorwacji powinny pomyśleć o wycieczce do Puli (www.chorwacja-wycieczki.pl), w której do dziś czuć ducha starożytności. Na przybyłych do miasta podróżników czeka m.in.: dobrze zachowany rzymski amfiteatr, Koloseum z I w. n.e., świątynia Oktawiana  Augusta, łuk tryumfalny oraz kamienna kaplica Marije Formoze.

Miłośników przyrody z pewnością zainteresuje zaś wycieczka do Parku Narodowego Jezior Plitwickich (obiekt UNESCO), gdzie podziwiać można 16 jezior o przepięknym odcieniu lazuru i turkusu z licznymi wodospadami, egzotyczną zieloną roślinnością i wysokimi skałami. Na uwagę zasługuje także Park Narodowy Krka, w środkowej części Dalmacji. Plażowicze i pasjonaci sportów wodnych powinni natomiast wybrać się na Riwierę Makarską, gdzie zlokalizowanych jest wiele miejscowości oferujących długie, szerokie plaże, przejrzystą wodę o błękitnym odcieniu oraz doskonałe zaplecze do uprawiania windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, snorkelingu oraz nurkowania. Największym miastem na wybrzeżu jest Makarska.

Chorwacja – atrakcje dla dzieci i dorosłych

Planując podróż z dziećmi warto zastanowić się nad wycieczką na wyspę Istria. Mocy wrażeń małym turystom zapewni zabawa w Aquaparku Istralandia. Zastrzyku adrenaliny dostarczy też wizyta w parku linowym Adrenalina. Region Kvarner oferuje zaś niezapomniane emocje podczas wycieczki do Parku Narodowego Risjnak, zamieszkiwanego przez wiele gatunków zwierząt jak np. kozice, rysie, sarny i jelenie.

Dorośli podczas wizyty w Chorwacji mogą zaś liczyć na wspaniałą atmosferę podczas nocnego szaleństwa w klubach i barach, gdzie impreza toczy się do wczesnych godzin porannych. Najpopularniejsze kierunki dla miłośników życia nocnego to: Makarska, Novalija na wyspie Pag oraz Hvar.