Piramidy w Gizie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Piramidy w Gizie to jedna z największych atrakcji turystycznych w Egipcie. Te monumentalne budowle wzbudzały zachwyt już w czasach starożytnych. Mówiąc o piramidach w Gizie, mamy na ogół na myśli piramidy Cheopsa i Chefrena, ale w skład tego kompleksu wchodzą również i inne obiekty. Całość znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

Największa jest piramida Cheopsa uchodząca za jeden z siedmiu cudów świata. Na wysokość liczy sobie 147 m, a każdy bok jej podstawy ma długość 230 m. Piramida Chefrena jest niższa o 10 m, zaś najmniejsza jest piramida Mykerinosa – to „zaledwie” 65 m wysokości. Bardzo charakterystycznym obiektem kojarzonym z opisywanym tu miejscem jest posąg Sfinksa (73 m długości i 20 m wysokości) znajdujący się obok piramidy Chefrena. Jeżeli natomiast chodzi o oryginalny wystrój wnętrz tych niesamowitych zabytków, to pod tym względem zdecydowanie przoduje piramida Mykerinosa (należy pamiętać, iż w czasach starożytnych i w późniejszych epokach grobowce władców egipskich były plądrowane i okradane).

piramidy

Na zespół grobowy w Gizie składają się jeszcze takie obiekty jak m. in. podziemne pomieszczenia dla barek (Egipcjanie wierzyli, że faraonowie po śmierci podróżują w ten sposób po zaświatach), Piramidy Królowych, mastaby, aleja procesyjna, kamieniołom Mykerinosa, kwatery budowniczych etc. Do wzniesienia tego kompleksu użyto różnych odmian kamienia. Nie brakuje tu również i wybudowanych współcześnie dróg, które ułatwiają turystom poruszanie się po tym terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *