Planujesz długą podróż i zastanawiasz się czy wybrać pociąg, czy autobus? Sprawdź nasze porady.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Długie podróże najlepiej odbywać samolotem – nie tracimy wtedy czasu na stanie w korkach i jesteśmy niezależni od opóźnień publicznych środków transportu. W przypadku transportu drogowego mamy do wyboru z kolei pociąg lub autobus. Na którą opcję się zdecydować?

Zalety i wady autobusu

Podróż autobusem – PKS-em, busem, lub autokarem należącym do prywatnego przedsiębiorstwa transportowego, to niewątpliwie tani i stosunkowo komfortowy sposób na podróżowanie na dłuższych trasach (dowiedz się więcej: https://dworzeconline.pl/).

W obecnych czasach autokarami jeździ się coraz wygodniej także na dłuższych, międzynarodowych trasach. Większość flot autokarowych jest nowoczesna, na bieżąco konserwowana i musi spełniać surowe wymogi. Oczywiście dla osób starszych kilkugodzinna jazda z pewnością będzie dość uciążliwa, jednakże jest to nie do uniknięcia.

Jeśli już wybieramy daleką podróż autokarem przekonajmy się, czy jest on dobrze wyposażony i ma dobry stan techniczny. Na dalekich trasach powinno być co najmniej dwóch kierowców, którzy będą się zmieniać, zapewniając bezpieczeństwo podróżnym. Autokar powinien mieć własną czynną toaletę.

Uwaga!

Toaleta w autokarach przeznaczona jest wyłącznie dla podróżnych w nagłych przypadkach. Nie służy ona do załatwiania w trybie ciągłym swoich potrzeb fizjologicznych. W przeciwnym wypadku szybko ulegnie przepełnieniu, a kierowca w trosce o komfort innych pasażerów, zwłaszcza tych siedzących blisko toalety, zamknie ją trwale.

W autokarach pasażerowie mogą czasem dowolnie wybierać siedzenia, jakie zajmą. Dla osób z chorobą lokomocyjną poleca się fotele tuż przy kierowcy, tak, aby móc obserwować to, co dzieje się przed maską autobusu. Miejsca te mają jeszcze tą zaletę, że współpasażerowie nie będą nam się rozkładać z fotelem na kolanach. Podobnie jest w przypadku siedzeń obok toalety.

A może podróż pociągiem

Alternatywną dla podróży lądowych autokarem pozostają pociągi. Ich zaletą jest to, że w długich trasach można zarezerwować sobie wagon sypialny lub kuszetkę i spędzić większą część czasu na leżąco. To wygodna alternatywa, a pociąg nie stoi w korkach. Opóźnienia z dojazdem mogą wynikać jednak np. z awarii sieci energetycznej.

Wielu zwolenników podróży pociągiem chwali sobie to, że taka wyprawa jest wygodna, można na nią zabrać spory bagaż, a koszty biletów są stosunkowo niewielkie. Niestety, nie do każdego miejsca dojedzie pociąg i nie można zorganizować przeprawy promowej z jego wykorzystaniem. Uzależnieni jesteśmy tutaj tym, dokąd dochodzi linia kolejowa.

Zarówno podróże autokarem, jak i pociągiem mają swoje wady i zalety, dlatego powinniśmy brać pod uwagę indywidualne preferencje przy zakupie biletów na wybrany środek transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *