Rzym

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Rzym – to nazwa, która żadnej reklamy nie wymaga. Wieczne Miasto, stolica Włoch leżąca w środkowej części kraju nad rzeką Tyber, obiekt wycieczek turystycznych przybywających z różnych stron świata. Co roku przewija się przez Rzym kilkanaście milionów zagranicznych gości. Miasto słynie ze wspaniałych zabytków, a także z tego, że jego część stanowi Watykan będący najmniejszym państwem na świecie i stanowiący od stuleci siedzibę najwyższych władz Kościoła katolickiego.

Atrakcje Rzymu

Historia Rzymu sięga bardzo dawnych czasów. Miasto powstało w 753 r. p. n. e. Jego założycielem – jak mówi legenda – był Romulus (znana jest opowieść o braciach bliźniakach Romulusie i Remusie). W swoich dziejach Rzym miał bardzo wielu władców znanych z mniej lub bardziej chlubnych czynów – żeby wymienić takie nazwiska jak np. Oktawian August, Neron, Hadrian, Marek Aureliusz, Konstantyn Wielki i wiele innych. Swego czasu rzymskie cesarstwo było prawdziwą potęgą. Za symboliczną datę jego upadku uważany jest 476 r. Pamiątek po dawnych czasach jest tutaj naprawdę mnóstwo. Na zwiedzanie miasta najlepiej jest sobie zarezerwować co najmniej kilka dni. Symbolem Rzymu jest Koloseum uznawane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. W połowie XVIII w. ogłoszono je miejscem męczeństwa chrześcijan. Wtedy też zapoczątkowana została tradycja polegająca na tym, że w Wielki Piątek odbywa się tu droga krzyżowa, której przewodzi sam papież. Mówiąc o rzymskich zabytkach, koniecznie trzeba wspomnieć o Panteonie. Jest to jedyny obiekt starożytny, który w niezmienionej formie przetrwał do dnia dzisiejszego. Świątynia ta powstała w 125 r. w miejscu innej świątyni, którą zniszczył pożar. Spośród pozostałych znanych atrakcji turystycznych można wymienić m. in.: Forum Romanum, Kapitol, Plac Wenecki, Plac Hiszpański, Fontannę di Trevi, Usta Prawdy, Wielką Synagogę, Zamek św. Anioła (znany też jako Mauzoleum Hadriana) etc.

Watykan

Z pewnością na kilka odrębnych słów zasługuje wspomniany już powyżej Watykan odwiedzany każdego roku przez miliony turystów. Najbardziej charakterystyczny dla tego miejsca jest zespół pałacowo-kościelny. W jego skład wchodzi znajdująca się na Placu św. Piotra bazylika św. Piotra. Pod względem wielkości jest to drugi kościół na świecie. Tradycja mówi, iż w miejscu, na którym zbudowano tę świątynię ukrzyżowany i pochowany został św. Piotr. W podziemiach bazyliki miejsce ostatniego spoczynku znalazło wielu papieży. Słynne na cały świat są także Muzea Watykańskie – jeśli wierzyć specjalistom, kilku lat nie starczyłoby na to, by zobaczyć wszystkie zgromadzone w nich eksponaty. Na Muzea Watykańskie składają się: Pinakoteka, Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Etruskie, Muzeum Misyjno-Etnologiczne, Muzeum Chiaramonti i inne. Na terenie Watykanu znajduje się Kaplica Sykstyńska, której ściany oraz sufit są ozdobione wspaniałymi freskami, w tym autorstwa Michała Anioła (tutaj właśnie znajduje się jeden z najbardziej znanych jego fresków, a mianowicie „Stworzenie Adama”). Watykan słynie także z elitarnej Gwardii Szwajcarskiej.

Podróż samolotem do Rzymu

Najniższe ceny lotów do Rzymu znajdziemy wśród przewoźnikó Wizzair, Ryanair

Ceny lotów porównacie na stronach: Centerfly.pl, eprzeloty.pl, Pansamolocik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *