Split na jesienny wypoczynek

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Split to jedno z bardziej lubianych miast Chorwacji, wybierane przez turystów jako cel wakacyjnych podróży. Ale to drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji jest także rewelacyjnym miejscem na jesienny urlop.

Jesienią w Splicie jest znacznie spokojniej niż latem – co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Koniec września to okres, gdzie w Splicie przebywa niewielu turystów, co oznacza, iż można cieszyć się jego zabytkowym starym miastem bez tłumów zasłaniających widok. Do tego noclegi poza sezonem są znacznie tańsze, o czym można się przekonać przeglądając oferty w serwisach takich jak TylkoChorwacja.pl, czy WakacyjnyWynajem.pl.

Najlepsze jest to, że do połowy listopada temperatury pozostają bardzo przyjemne. W czasie letnich upałów czasem trudno zwiedzić niektóre z okolicznych miejsc. Podobnie zresztą wygląda sytuacja w czarnomorskiej Bułgarii (atrakcyjne noclegi można znaleźć w serwisie WakacjeBG.pl), gdzie wysokie temperatury nie sprzyjają zwiedzaniu. Późna jesień, przynosząca miły chłód, pozwala na poświęcenie zabytkom i miastu uwagi, na jaką zasługują.

Jako drugie co do wielkości miasto w Chorwacji i stolica Dalmacji, Split to miasto żyjące intensywnie przez cały rok, gdzie imponujące, rzymskie ruiny mieszają się z funkcjonującym portem. Niezależnie od pory roku, ta mieszanka starożytnej historii i codziennego życia sprawia, że Split jest szczególnym miejscem – a niektóre z jego atrakcji najlepiej zobaczyć jesienią. Oto kilka z nich:

Stuletnia chorwacka sztuka

Odnowiona w 2009 roku w przebudowanym szpitalu, Galeria Sztuki Współczesnej w Splicie jest domem dla jednego z najpiękniejszych zbiorów nowoczesnej i współczesnej sztuki chorwackiej w kraju. Galeria została założona w 1931 r. W jej skład wchodziło około 500 dzieł. Obecnie w galerii jest ich około 3500, w tym niektóre Dürera i mistrzów weneckich zXIV wieku. Ale to nowoczesne, chorwackie dzieła stworzyły tę galerię. Obejmują one obrazy Vlaho Bukovaca, rzeźby Ivana Mestrovica, czy takie dzieło z początku lat pięćdziesiątych, jak abstrakcyjne „Niebo nad Nowym Jorkiem” Edo Murtica.

Kuchnia

Split oferuje mnóstwo restauracji, które serwują zarówno tradycyjne potrawy, jak i nowoczesne dania. Koniecznie trzeba spróbować gregady, lokalnego gulaszu rybnego!

Lokale gastronomiczne wokół pałacu

Pałac Dioklecjana jest idealnym miejscem na poznanie najlepszych barów i restauracji w Chorwacji. Zlokalizowane są w ukrytych zaułkach i zakątkach tejrzymskiej budowli z widokiem na morze.

Noc w teatrze

Chłodniejsze wieczory wymagają kultury – choć Split nie ma budynku opery, eklektyczny, intelektualny program Chorwackiego Teatru Narodowego („HNK”) obejmuje operę, a także balet i teatr. Sezon kulturalny trwa od września do czerwca. Sam budynek jest ważnym punktem – tutejszy teatr narodowy i w Zagrzebiu odgrywały istotną rolę w rozwoju i promocji języka chorwackiego, zanim kraj uzyskał wszelką niezależność. Latem HNK organizuje Festiwal letni w Splicie, który obejmuje także występy w Perystylu, w Pałacu Rzymskim.

Rzeźby Mestrovica

Największy rzeźbiarz Chorwacji spędził wiele lat w Splicie, gdzie jego willa i studio zostały przekształcone w dwie główne atrakcje: Galeria Mestrovic i Kaseletet. Pierwszaprezentuje szeroki zakres jego prac, druga, to jego niezwykłe 28-częściowe dzieło, drewniane reliefy przedstawiające życie Chrystusa. Wszystkie część mieszczą się na liściastym bulwarze z widokiem na morze, pod wzgórzem Marjan. Bliżej miasta znajdują się jego prace rzeźbiarskie wokół Pałacu Dioklecjana: posąg Grgura Ninskiego obok Złotej Bramy, a także pisarza Marko Marulicana Voćni trg.

Katedra

W samym sercu zabytkowego kompleksu pałacowego stoi Katedra Sveti Duje, kiedyś mauzoleum cesarza rzymskiego Dioklecjana. Po podziwianiu wspaniałej katedry, za nominalną opłatę za wstęp, możesz wybrać się na wspinaczkę na szczyt dzwonnicy, aby podziwiać panoramiczny widok na pałac, miasto i morze.

Punkt widokowy Marjan

Park Marjan, w zachodniej części miasta, jest główną oazą zieleni w Splicie. Jesienią pokryje się wspaniałym, miedzianym kolorem. Punkty widokowe są zlokalizowane wzdłuż całego zbocza, więc nawet jeśli nie dojdzie się na szczyt wzgórza, to po drodze jest mnóstwo miejsc, z których roztaczają się rewelacyjne widoki. Wejście na szczyt zajmuje około 4 godzin, ale trud wspinaczki jest nagrodzony panoramicznymi widokami na Split i Adriatyk.

Jednodniowe wycieczki

Otoczony przez niektóre najbardziej znane miejsca w Chorwacji, Split jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania centralnej Dalmacji. Hvar, Brac i Lastovo oddalone są krótkimi podróżami promem. Pobliski Park Narodowy Krka, zachwycające miejsce, jest równie imponujący, jak latem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *