Tajlandia – ciekawe miejsca

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Turyści, wybierając miejsce, do którego pojadą na wakacje coraz częściej decydują się na Tajlandię. Przyciągają ich tamtejsze piękne krajobrazy, orientalna kuchnia, zabytki oraz niesamowity klimat.

Tajlandia to egzotyczny kraj w południowo-wschodniej Azji, graniczy m.in. z Laosem, Kambodżą i Malezją. Panuje tam wspaniały tropikalny klimat, a Bangkok, uchodzi za najcieplejszą stolicę na świecie. Wyróżnia się tam trzy pory roku ‒ od marca do maja jest tam wilgotno i gorąco (temperatura może dochodzić nawet do 40 stopni), od czerwca do października trwa tam pora deszczowa. Natomiast od października do lutego jest tam ciepło i sucho i właśnie w tych miesiącach najlepiej wybrać się do Tajlandii.

BANGKOK

Stolica Tajlandii wzbudza u turystów dość mieszane odczucia. Jedni zakochują się w panującej tam niepowtarzalnej atmosferze, innych do tego miejsca zrażają korki, chaos oraz brud na ulicach. Nie powinniśmy jednak polegać się na wrażeniach innych, ale wyrobić sobie własną opinię na temat Bangkoku. Jest to z pewnością miasto wielkich kontrastów ‒ obok tętniących życiem i hałaśliwych dzielnic, spotkamy tam wiele parków i świątyń, w których można się wyciszyć.

Bangkok oprócz głośnych nigdy niekładących się spać dzielnic, posiada także liczne zabytki, które warto zwiedzić. Znajduje się tam ok. 400 wspaniałych, bogato zdobionych świątyń. Udając się do nich należy pamiętać, by wcześniej ubrać się stosownie, nie zakładać krótkich spodenek i bluzek. Do najbardziej znanych należy świątynia Wat Pho, której charakterystycznym elementem jest ogromny posąg Buddy. Jest to jedna z największych, a także najstarszych świątyń w Bangkoku. Doliczono się w niej ponad 1000 podobizn Buddy, w tym słynnego „Buddę leżącego”.

Podczas naszej wycieczki koniecznie musimy zwiedzić także Wielki Pałac Królewski z XVIII w. Jest to majestatyczny i kolorowy kompleks budynków, który jeszcze do XX wieku stanowił siedzibę króla. Jedną z najważniejszych części pałacu stanowi świątynia szmaragdowego Buddy ‒ Wat Phra Kaew. Znajdziemy w niej wiele posągów wykonanych z kamieni szlachetnych, złota i srebra.  Nad nimi góruje zaś osławiony Szmaragdowy Budda, czyli figurka o wysokości 45 cm, uważana za jeden ze skarbów Tajlandii. Ciekawostką jest to, że figura ta wbrew swej nazwie nie jest zrobiona ze szmaragdów, a z jadeitów i złota.

Następny obowiązkowy punkt naszego zwiedzania to Wat Arun, tajlandzka świątynia, uważana za symbol stolicy. Jest położona na brzegu rzeki Menam, dostać się do niej możemy za pomocą promu. Ściany tego kompleksu ozdobione są tłuczoną porcelaną, która pierwotnie stanowiła balast w łodziach kursujących między Chinami a Tajlandią. Wokół świątyni pełno jest religijnych rzeźb, a wejścia do środka pilnują dwa gigantyczne posągi strażników.

TAJLANDZKIE CHINATOWN

Przynajmniej jeden wieczór w Bangkoku powinniśmy spędzić spacerując po tamtejszej dzielnicy chińskiej, gdzie codziennie odbywa się niezwykły festiwal smaków. Możemy tam kupić przeróżne specjały tamtejszej kuchni w niewygórowanych cenach, takie jak np. ‘mango sticky rice’, czyli ryż podawany z mango i mlekiem kokosowym. Miejsce to zachwyca intensywnością kolorów i panującą tam niepowtarzalną atmosferą.

DAMNOEN SADUAK

Po tym, jak poznamy już dobrze Bangkok najlepiej wybrać się także do innych malowniczych zakątków Tajlandii. Jednym z takich miejsc jest z pewnością Damnoen Saduak. Jego główną atrakcją jest kolorowy pływający targ. Jest to szereg znajdujących się bardzo blisko siebie niewielkich łódek, które pełnią rolę straganów. Na tych łódkach znajdziemy rozmaite produkty, od owoców po mięsa i ryby, kupimy tam także pamiątki, które zabierzemy ze sobą do kraju. Na wodny targ najlepiej udać się z samego rana, warto także wynająć tradycyjną łódkę, by to z niej móc obserwować targ.

Inną atrakcją Damnoen Saduk jest Ayutthaya, czyli niewielkie miasteczko, które kiedyś stanowiło stolicę Tajlandii. Znajdziemy tam ruiny wspaniałych świątyń, które przypominają o dawnej świetności tego miejsca. Z pewnością warto wybrać się do Wat Mahathat, która jest jedną z najstarszych i największych budowli w Ayutthayi. Niedaleko niej znajdują się dwie inne budowle: Wat Phra Si Sanphet i Wat Ratchaburana. Ayutthaya posiada również pomnik leżącego Buddy, ma on ok. 20 metrów długości i robi niesamowite wrażenie na turystach.

CHIANG MAI

Choiaż w Chiang Mai nie odnajdziemy tak wspaniałych zabytków, jak w Bangkoku, to także to miejsce obfituje w ciekawe atrakcje. Warto przejść się po tamtejszym Starym Mieście, z charakterystycznymi wąskimi uliczkami pełnymi niewielkich sklepików oferujących lokalne wyroby. Co chwila natknąć się tam można na kolejną świątynię. Spośród nich wyróżnia się zwłaszcza Wat Phra That Doi Suthep, znajdująca się na szczycie wzgórza. Jest to piękny i bogato zdobiony kompleks świątynny ze wspaniałym widokiem na całe miasto.

Chiang Mai znane jest przede wszystkim z organizowanego tam co niedziela targu. Jest to jeden z największych targów na całym świecie, można po nim wędrować godzinami. Mówi się, że dostaniemy tam wszystko, o czym tylko zamarzymy od regionalnych potraw, po ubrania i pamiątki.

TAJSKIE PLAŻE

Jeżeli znudzi nas zwiedzanie, to swój czas możemy spędzić na słodkim leniuchowaniu. Plaże południowej Tajlandii z pewnością oczarują nas swoim bajkowym pięknem. Czekać tam na nas będzie turkusowa czysta woda i biały piasek. Wspaniała pogoda idealnie nadaje się do tego, by wolny czas spędzać na opalaniu się bądź na nurkowaniu, które jest tam bardzo popularne ze względu na kryjące się pod powierzchnią wody rafy koralowe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Pazola, która organizuje między innymi wycieczki do Tajlandii – http://www.pazola.com/42-kambodza-laos-tajlandia,wyjazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *