Tatry i Zakopane, czyli miejsca w polskich górach, które musisz zobaczyć

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dla kochających podróże, Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem. Na północy mamy dostęp do morza i kilkuset kilometrów plaż. Nieco dalej na południowy wschód od Bałtyku leży Pojezierze Mazurskie, nazywane krainą tysiąca jezior (chociaż tak naprawdę jest ich przeszło 2600!). U samego dołu mapy królują góry i to właśnie o nich, a dokładnie o tym, co oferują szlaki w Tatrach i Zakopane będzie ten artykuł.

Polskie góry to magiczne miejsce, które nawet u szczytu sezonu, gdy teoretycznie jest w nich pełno turystów, pozwalają na wyciszenie się, podziwianie pięknych widoków i uświadomienie sobie, jak bardzo mały jest człowiek wobec otaczającego go ogromu i majestatu matki natury. Tatry pełne są magicznych miejsc, dlatego stworzyliśmy listę absolutnych „must visit” dla tych, którzy planują odwiedzić najwyżej położony rejon naszego kraju po raz pierwszy.

Noclegi w górach – gdzie spać?

Podstawową kwestią, jaką należy poruszyć, jest miejsce do spania. Turyści, których interesują noclegi w Zakopanem mogą być przytłoczeni ilością dostępnych ofert, dlatego szybko wyjaśniamy, które opcje należy odrzucić, a które warto rozważyć.

Jeżeli liczy się dla Ciebie wygoda i chcesz uniknąć spania na podłodze – omijaj schroniska PTTK. Pobyt w takim może być z pewnością ciekawy, ale rzadko kiedy zdarza się sytuacja, w której schronisko jest nieprzepełnione. Znacznie bezpieczniej jest wynająć apartamenty w Zakopanem, lub pokój w jednym ze znajdujących się w tym mieście resortów.

Szukając noclegu zdaj się na sprawdzonego pośrednika, jak np. Sun & Snow – to znacznie bezpieczniejsze wyjście niż szukanie na własną rękę, wpisując w przeglądarkę „Zakopane apartamenty” lub „Kościelisko noclegi”.

Szlaki w Tatrach, malownicze doliny i górskie szczyty

Tatry to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. W górach owszem, można się pobyczyć tak samo jak na mazurskich lub nadbałtyckich plażach, ale kiedy za każdym rogiem czeka nowy, przepiękny widok, urokliwa dolina lub monumentalny szczyt, grzechem jest pozostać w hotelu! Nie przedłużając, poznaj listę miejsc, które każdy, kto odwiedza Tatry powinien zobaczyć:

  • Kasprowy Wierch – ten mierzący 1987 metrów szczyt leży w granicznym grzbiecie Tatr, dolinami Bystrą, Gąsienicową i Cichą. W latach 30’ ubiegłego wieku zbudowano tu obserwatorium meteorologiczne, które do dziś pozostaje najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Na Kasprowy można się dostać pieszo (pokonanie trasy z Kuźnic zajmuje ok. 3 godzin) lub wykorzystując kolejkę linową – polecamy jednak przynajmniej raz wejść samodzielnie, a przejażdżkę zawieszonym ponad dolinami wagonikiem zarezerwować na zejście lub wypad z bardziej leniwymi znajomymi.
  • Giewont – górujący nad Zakopanem szczyt to symbol polskich gór. Oblegany przez turystów (a przez to raczej nie darzony estymą przez tatrzańskich wyjadaczy) jest najbardziej rozpoznawalnym masywem w naszym kraju. Dotarcie do znajdującego się na jego wierzchołku krzyża może zająć kilka godzin (konieczne będzie też stanie w kolejce), ale być w górach pierwszy raz i nie wejść na Giewont? Nie do pomyślenia!
  • Morskie Oko – nie największe, nie najgłębsze, ale z pewnością najbardziej znane jezioro w Polsce. Przez wielu uważane za najpiękniejsze, co biorąc pod uwagę jego otoczenie (m.in. Rysy, najwyższy szczyt w kraju) i krystalicznie czyste wody, jest w zupełności zrozumiałe. Co ciekawe, jezioro nie zawsze nosiło taką nazwę – obecna przyjęła się dopiero w XIX wieku, ale zanim to nastąpiło, zbiornik ten był znany jako Rybi Staw (ze względu na występującą tam naturalnie dużą populację pstrąga).
  • Czarny Staw pod Rysami – kolejne jezioro górskie na naszej liście. Nazwa „pod Rysami” jest celowa, ponieważ w Tatrach istnieje aż 9 „Czarnych Stawów”! Czym wyróżnia się ten? Oprócz niesamowitej przejrzystości (nawet 18 metrów!) i ciekawego, niemal idealnie kolistego kształtu, to świetne miejsce na zdjęcia. Widoki rozpościerające się znad brzegu jeziora w niczym nie ustępują Morskiemu Oku, a wielu uważa, że nawet je przebijają!
  • Dolina Kościeliska – ciągnąca się przez 9 kilometrów dolina jest uważana przez wielu za jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Tatrach. W XV wieku wydobywano tu srebr i miedź, ale w dzisiejszych czasach głównym bogactwem regionu jest fauna i flora. Znajdujące się w dolinie szlaki są absolutnie niewymagające, dzięki czemu poradzi sobie z nimi każdy. Przed wlotem do doliny znajdują się płatne parkingi, kursują tam też autobusy – nie będzie więc żadnych problemów z dojazdem.

Chociaż odległości pomiędzy przedstawionymi powyżej miejscami nie wynoszą więcej niż kilka czy kilkanaście kilometrów, musisz brać pod uwagę fakt, że góry to bardziej wymagający teren niż pozostała część kraju i spacer może zająć nawet kilka godzin. Zapierające dech w piersiach widoki i piękne wspomnienia z pewnością wynagrodzą jednak czas spędzony na szlaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *