Turystyka z historią w tle czyli szlak Orlich Gniazd

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jeśli ktoś w lubi aktywny wypoczynek i jednocześnie jest pasjonatem bogatej historii naszego kraju to może wybrać się w podróż łączącą oba te zamiłowania. Piesza bądź rowerowa wyprawa Szlakiem Orlich gniazd jest doskonałą okazją do tego, by spędzić czas na łonie natury, przy okazji zwiedzając bardzo ważne miejsca z dziejów Polski.

Szlak Orlich Gniazd znajduje się w południowej Polsce, na granicy województwa śląskiego z Małopolską. Rozciągający się pomiędzy Częstochową a Krakowem pas wyżynny był doskonałym miejscem do tego, by powstawały tu zamki, tworzące sieć obronną przed najazdami z południa. Dziś pozostało wiele z nich, więc warto sprawdzić na własne oczy jak wyglądała średniowieczna Polska.

Częstochowa – duchowa stolica Polski

Szlak zaczyna się w Częstochowie, będącej duchową stolicą Polski. To właśnie tutaj znajduje się najsłynniejszy obraz Matki Boskiej, wsławiony historyczną obroną opactwa i klasztoru w czasie potopu szwedzkiego w XVIII wieku. Do dziś dnia odbywają się pielgrzymki, a wygłaszane tutaj kazania są nadal najważniejsze dla katolików mieszkających w naszym kraju.

W niedużej odległości od Częstochowy znajdują się pierwsze z dawnych rycerskich warowni. Mowa przede wszystkim o Olsztynie, gdzie z ocalałej wieży sołtysiej można podziwiać piękne krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej i zamek-rezerwat „Ostrężnik”, w którym znajdziesz wiele okazów przyrody występujących w tej malowniczej części Polski.

Pieskowa Skała i Ojców

Do najsłynniejszych obiektów leżących na Szlaku Orlich gniazd należy zamek w Pieskowej Skale. To miejsce posiada wielowiekową tradycję, sięgającą czasów Kazimierza Wielkiego, który właśnie to miejsce uczynił jedną z warowni mających zapewniać bezpieczeństwo kraju i Krakowa. Wielokrotnie przebudowywany w późniejszych wiekach zamek posiada charakterystyczne renesansowe kształty. Dziś budowla, otoczona budzącym podziw parkiem, jest jedną z najpiękniejszych na szlaku i na pewno należy ją odwiedzić. Warto wspomnieć, że w pobliżu Pieskowej Skały znajduje się znany pomnik przyrody, skała zwana Maczugą Herkulesa. Zobaczyć ją można w drodze do Ojcowa.

Ojców to kolejne z miejsc ważnych pod względem historycznym i zarazem pięknym. Malownicze ruiny zamku, będącego jedną z twierdz budowanych za czasów Kazimierza Wielkiego do dziś stanowią cel licznych wycieczek ludzi chcących poznać najbardziej istotne miejsca w naszym kraju. Niewątpliwie Ojców, w przeszłości odpowiedzialny za ochronę szlaku handlowego łączącego Kraków z Wrocławiem, do takich miejsc się zalicza. Co więcej, jest na drodze do doliny Prądnika, która słynie w wyjątkowej malowniczości krajobrazu.

Kraków

Szlak Orlich gniazd możesz zakończyć w samym Krakowie, gdzie mieści się Wawel, dawna siedziba królów Polski. Poza okazałą budowlą można zwiedzić także i samo miasto, będące jednym z najpiękniejszych w naszym kraju. Być może jeden dzień nie będzie wystarczający do tego, by zobaczyć wszystkie atrakcje Krakowa.

Kilkudniowe wędrowanie Szlakiem Orlich gniazd to świetny pomysł na letni wypoczynek, dlatego już dziś zacznij planowanie poznania tego pięknego i zarazem historycznie ważnego zakątka naszego kraju. Podróż ta pozwala poznać najbardziej znane miejsca w Polsce i jednocześnie zrozumieć słynne powiedzenie o „Polsce murowanej” za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl, pierwszą na świecie markę odzieży patriotycznej łączącą tematykę patriotyczną z najnowszymi trendami designu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *