Wakacje bez stresu
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zbliża się lato a wraz z nim czas wakacyjnych wyjazdów. Część z nas odwiedzi polskie góry lub skorzysta z uroków Bałtyku, ale wielu wyjedzie na zagraniczne wojaże. Popularne kierunki to kraje basenu Morza Śródziemnego, Wyspy Kanaryjskie lub, bardziej egzotyczne np.: Tajlandia. Specyfiką wyjazdów wakacyjnych jest zróżnicowanie cen wczasów w zależności od tego, kiedy je wykupujemy.

Zazwyczaj początkowa oferta biur podróży, podawana z wyprzedzeniem nawet kilku miesięcy, jest najtańsza. Później cena rośnie a różnice sięgają nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu procent. Jeżeli tuż przed rozpoczęciem wczasów pozostaną jakieś niesprzedane miejsca, biura turystyczne ogłaszają ofertę „last minute”, atrakcyjną cenowo. Jednak wybór jest ograniczony do tego co nie zainteresowało wcześniejszych klientów.

Biorąc to pod uwagę warto planować wakacje z dużym wyprzedzeniem, zapewni to szeroki wybór ofert i warunków oraz atrakcyjne ceny. Klasyczne przysłowie „kto pierwszy, ten lepszy” najlepiej oddaje istotę problemu. Podobna zasada odnosi się również do innych, równie istotnych kwestii związanych z wyjazdem wakacyjnym, mowa tu o przygotowaniu funduszy w odpowiedniej walucie. Polski złoty jest wymienialny, ale w krajach popularnych turystycznie praktycznie nieznany, lub jego kurs jest bardzo niski. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup mocnej, łatwo wymienialnej waluty z dużym wyprzedzeniem, tu w Polsce. Podobnie jak z ceną wczasów również ceny walut się zmieniają.

Na przestrzeni kilku miesięcy zmiany mogą osiągać nawet kilkanaście procent. Od czasu do czasu zdarzają się sytuacje ekstremalne i niespodziewane podwyżki cen, przykład franka szwajcarskiego jest tu wprost podręcznikowy. Podwyżka kursu oznacza droższe wczasy, przecież poza wykupionymi w ofercie posiłkami i atrakcjami będziemy wydawać pieniądze na mnóstwo drobiazgów, jak choćby lody, kawę czy słodycze dla dzieci. Rozwiązaniem jest wcześniejszy zakup i przechowywanie walut na własnym, specjalnie założonym koncie walutowym. Takie postępowanie pozwala zaoszczędzić również na koszcie obsługi bankowej, unikamy opłat za przeliczanie naszych wypłat z bankomatów z waluty miejscowej na wewnętrzna walutę rozrachunkową banku i ponowne przeliczenie na złotówki. Koszty takich operacji to nawet kilka procent wartości wypłaty.

Reasumując, przezorni i planujący z wyprzedzeniem zyskują podwójnie.