Wakacje z dzieckiem w Turcji

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Turcja to kraj ze stolicą w Ankarze często wybierany przez Polaków jako miejsce na urlop. Wiele osób decyduje się na wakacyjny wyjazd o charakterze rodzinnym – a więc z dziećmi. O czym przy tej sposobności należy pamiętać?

ILE TRWA LOT?

Turcja jest krajem położnym na dwóch kontynentach – europejskim oraz azjatyckim, przy czym część europejska stanowi jedynie 3 proc. powierzchni kraju. Najszybciej można się tam dostać samolotem – w zależności od miejsca wylotu oraz docelowego lotniska na lot trzeba zarezerwować sobie przeciętnie od 3 do 4 godzin. Najważniejsze porty tureckie, które obsługują loty międzynarodowe, znajdują się w miastach takich jak Stambuł, Bodrum, Ankara, Dalaman, Izmir i Antalya.

Do Turcji najszybciej dostaniemy się samolotem. W tym celu najlepiej sprawdzić dogodne połączenia z miast Polski

KURORTY W TURCJI

Do najważniejszych kurortów w Turcji należą:

– Cesme,

– Fethiye,

– Belek,

– Izmir,

– Kusadasi,

– Marmaris,

– Oludeniz,

– Side,

– Bodrum,

– Antalya,

– Kemer,

– Alanya.

Cesme znajduje się 85 km od lotniska w Izmirze.

Oludeniz znajduje się 30 km od lotniska w Dalaman.

Fethiye znajduje się 42 km od lotniska w Dalaman.

Belek znajduje się 30 km od lotniska w Antalyi.

Kusadasi znajduje się 63 km od lotniska w Izmirze.

Marmaris znajduje się 100 km od lotniska w Dalaman.

Side znajduje się 55 km od lotniska w Antalyi.

Kemer znajduje się 65 km od lotniska w Antalyi.

Alanya znajduje się 100 Alanya.

POGODA – KIEDY JECHAĆ Z DZIECKIEM DO TURCJI?

Szczyt sezonu turystycznego w Turcji i jednocześnie największe upały przypadają na lipiec i sierpień – panują wówczas przeszło 30-stopniowe upały, które dla dziecka mogą być bardzo męczące i niebezpieczne. Lepiej zatem tych zagrożeń unikać. Dobrym pomysłem jest natomiast wyjazd w maju lub czerwcu – jest ciepło, średnio od 22 do 24 stopni, woda w morzu jest przyjemna, na plażach i w hotelach nie ma tłoku. Podobnie jest też we wrześniu.

JEDZENIE DLA DZIECI

Z dostępem do jedzenia dla dzieci w Turcji nie powinno być większych problemów – można je kupić w supermarketach oraz w aptekach. Trzeba jednak liczyć się z większym wydatkiem niż w Polsce. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by z kraju zabrać trochę zapasów. Warto jeszcze dodać, iż w hotelach o standardzie oznaczonym 5 gwiazdkami do dyspozycji gości jest osobny stół dla dzieci – to informacja dla rodziców nieco starszych pociech.

CENY PIELUCH I ICH DOSTĘPNOŚĆ

Zakup pieluch w Turcji nie jest kłopotem. Jest to produkt powszechnie dostępny chociażby w większych marketach. Wybór jest spory, warto jednak mieć na względzie to, iż nazwy znanych marek są inne niż w Polsce, np. pieluszki Pampers P&G są w Turcji znane jako Prima P&G. Poza tym wyższe są ceny tego asortymentu – trzeba więc przygotować się na większe wydatki.

PRZYSTOSOWANIE HOTELI TURECKICH DLA DZIECI

Tureckie hotele świadczące usługi all-inclusive są przystosowane do pobytu rodzin z dziećmi. Z myślą o najmłodszych gościach są przygotowane place zabaw oraz baseny ze zjeżdżalniami. W wielu hotelach prowadzone są również zajęcia rekreacyjne dla dzieci w różnym wieku.

PLAŻE W TURCJI

Tureckie plaże słyną ze swej urody oraz z tego, że są zadbane i świetnie utrzymane. Często spotykane są plaże kamieniste, ale nie brakuje też i piaszczystych plaż, gdzie można z dzieckiem spędzić czas miło i przyjemnie. Najbardziej znane są plaża w Oludeniz, plaża Patara oraz Plaża Kleopatry. Mając na uwadze bezpieczeństwo dziecka, najlepiej wybierać plaże przy hotelach.

CZY DZIECKO POWINNO BYĆ SZCZEPIONE?

Z wyjazdem do Turcji nie wiążą się obowiązkowe szczepienia. Niemniej jednak często zalecane jest zaszczepienie dziecka przeciwko żółtaczce – w przypadku poważnych komplikacji zdrowotnych, np. gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia operacji, zaświadczenia o takim szczepieniu są wymagane. Ponadto można też zaszczepić dziecko przeciwko malarii – w szczególności wówczas, gdy w rachubę wchodzi wyjazd do południowo-wschodniej części Turcji.

CHROŃ SKÓRĘ DZIECKA PRZED SŁOŃCEM

Wybierając się z dzieckiem na wakacje do Turcji, trzeba pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej ochrony przed słońcem. Niezbędne są zatem kremy oraz emulsje do ciała z filtrem UV  o bardzo wysokim współczynniku ochrony – SPF 50+. W takie preparaty najlepiej zaopatrywać się w aptekach. Należy nimi smarować również i skórę dziecka pod ubrankiem. W godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, a więc między 11 a 16, należy unikać wystawiania dziecka na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

CO MOŻNA ZWIEDZAĆ Z DZIECKIEM?

Turcja to kraj, w którym nie brakuje pięknych i wyjątkowych miejsc do oglądania. Pobyt tam z dzieckiem nie oznacza wcale rezygnacji ze zwiedzania oraz nie ogranicza się do spędzania czasu na plaży czy przy hotelowym basenie. Pociechę można zabrać do któregoś z niezwykłych parków, a jeśli istnieje taka możliwość, także i do meczetów. Dobrym pomysłem jest też np. wycieczka do Kapadocji czy Stambułu, gdzie zabytków jest mnóstwo – ze świątynią Hagia Sofia na czele. Generalnie rzecz biorąc, z dzieckiem można swobodnie odwiedzić wszystkie tureckie kurorty.

CZY TURCJA JEST DOPASOWANA POD KĄTEM PORUSZANIA SIĘ WÓZKIEM Z DZIECKIEM?

W popularnych kurortach, a także w hotelach, nie powinno być żadnych problemów z poruszaniem się wózkiem z dzieckiem. Miejsca te są bowiem dobrze do tego przystosowane. Gorzej może być natomiast w mniej znanych miejscowościach.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO TURCJI?

Z całą pewnością przyda się dobrze zaopatrzona apteczka, w której powinny się znaleźć m. in. leki na gorączkę i dolegliwości żołądkowe, preparaty na ukąszenia owadów i poparzenia słoneczne, plastry z opatrunkiem etc. Nieodzowne są także kosmetyki zapewniające dziecku ochronę przed słońcem. Warto zabrać ze sobą nie tylko typowo letnie stroje – w tym kostiumy kąpielowe, ale również i ubranka zasłaniające większość ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *