Warszawa Modlin – lotnisko z ciekawą historią

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Port lotniczy Warszawa-Modlin od lipca 2012 roku obsługuje krótkie i średniej długości loty tanich linii lotniczych, a także rejsy czarterowe i krajowe. Zanim jednak powstały pierwsze plany na zagospodarowania tego terenu pod lotnisko wojskowe, istniały w pobliżu tego miejsca zabytkowe fortyfikacje zwane „Twierdzą Modlin”, której historia powstania sięga czasów napoleońskich. Zmieniała ona kilkukrotnie właścicieli, stanowiąc ważny punkt strategiczny podczas kolejnych działań wojennych. Ostatecznie po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, stała się siedzibą nowo powstałych jednostek wojskowych szkolących żołnierzy różnych specjalizacji.

Początek historii modlińskiego lotniska datuje się na rok 1937. Z tego okresu pochodzą pierwsze zapiski. Więcej informacji pochodzi z czasu drugiej wojny światowej, kiedy to w tym miejscu stacjonowały niemieckie jednostki lotnictwa. Podczas okupacji hitlerowskiej powstały pierwsze, nieśmiałe plany rozbudowy tego miejsca. Wojska niemieckie zbudowały tam stanowiska dla samolotów i składy paliwa. Po odzyskaniu niepodległości lotnisko Modlin nie od razu służyło interesom Polski. Przez parę lat stacjonowały tam jednostki bojowe lotnictwa radzieckiego, by ostatecznie powrócić we władanie wojska polskiego. Do połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku lotnisko było intensywnie rozbudowywane, powstał betonowy pas startowy służący do lądowania ciężkich, bojowych maszyn. Zbudowano także hangary i inne obiekty infrastruktury służącej interesom wojska. Lotnisko Modlin przez kilka lat służyło za bazę dla 15 Dywizji Lotnictwa Bombowego. Szkoliło się tam wielu znakomitych pilotów, którzy właśnie na tym obiekcie zdobywali niezbędne doświadczenie. Mało kto wie, że ówczesne lotnisko było pierwszym w Polsce, na którym stacjonowały naddźwiękowe myśliwce Mig-19. Tam również odbywały się specjalistyczne szkolenia pilotów do obsługi jeszcze nowocześniejszych modeli. Jeszcze przez kolejne kilkadziesiąt lat lotnisko służyło wyłącznie wojsku, by ostatecznie znaleźć się w rękach spółki, która podjęła w 2003 roku decyzję o przekształceniu go w lotnisko cywilne.

Powstało nowoczesne lotnisko z funkcjonalnym terminalem i pełną infrastrukturą. Parking Modlin, usytuowany w pobliżu terminalu, gwarantuje bezpieczny postój samochodu. Dysponuje miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych i ma bardzo dobre rozwiązania logistyczne. W zależności od długości postoju, można skorzystać z różnych możliwości pozostawienia samochodu. Do dyspozycji pasażerów jest krótkotrwały parking Modlin PA1, ale także długoterminowy PA7. Lotnisko Modlin wciąż się rozwija i bije kolejne rekordy. Szacuje się, że dziennie obsługuje około 5 tysięcy pasażerów, a wskaźniki pokazują, że może być ich jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *