Zabytki Sparty

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

Sparta położona jest  w południowej części Grecji na półwyspie Peloponez. Nazwa tej miejscowości kojarzy się przede wszystkim z czasami starożytnymi, nie mniej jednak odnosi się również do nowożytnego miasta liczącego kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Grecji, figurujący na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Naukowcy oceniają, iż początki tego miejsca przypadają na XII-XI wiek p.n.e., a założone zostało przez Dorów.

Krótki rys historyczny

Państwo spartańskie funkcjonowało w oparciu o jasne i przejrzyste przepisy prawa i proste zasady rządzące codziennym życiem, przy czym uwagę należy zwrócić na morale samych mieszkańców, którzy byli gotowi oddać życie za Spartę i jej ideały. Sparta słynęła także ze swej militarnej siły, a do dnia dzisiejszego przetrwało powiedzenie o spartańskim wychowaniu. Na początku V stulecia p. n. e. Spartę łączył sojusz z Atenami, ale ostatecznie doszło do konfliktu, efektem którego była wojna peloponeska zakończona klęską Aten. Począwszy od IV wieku p. n. e., Sparta zaczęła tracić na znaczeniu, aż w końcu w 146 r. p. n. e. została wchłonięta przez rzymskie imperium (taki los spotkał całą Grecję).

Co można zobaczyć w Sparcie?

Pozostałości po dawnej Sparcie nie przetrwało do czasów współczesnych zbyt wiele. Są to przede wszystkim ruiny antycznych świątyń wybudowanych w VII wieku p. n. e. na cześć Artemidy i w VI wieku p. n. e. na cześć bogini Ateny. Znanym zabytkiem jest także tzw. grób Leonidasa. W V stuleciu p. n. e. król Sparty Leonidas I wsławił się podczas obrony przesmyku termopilskiego. Stał wówczas na czele armii, w skład której wchodziło m. in. 300 Spartan. Wydarzenie te przeszło do historii – powstały nawet filmy na ten temat. W miejscu, w którym zginął Leonidas został wybudowany obelisk, na którym znalazły się słynne słowa: „Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj posłuszni jej prawom”. Z innych obiektów zabytkowych można zobaczyć w Sparcie ruiny domów pochodzące z czasów rzymskich oraz kościół bizantyjski. Zgromadzone podczas prac wykopaliskowych eksponaty udostępniono w Muzeum Archeologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *