Zagrzeb – zabytki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Planując pobyt w Chorwacji, warto uwzględnić wizytę w Zagrzebiu – największym mieście w tym kraju będącym jego stolicą. Na brak atrakcji nie można tutaj narzekać. Zagrzeb ma do zaoferowania wiele zabytkowych miejsc i obiektów czy muzeów, w których można obejrzeć interesujące ekspozycje. Wrażenia z pobytu z pewnością będą bardzo pozytywne.

Plac św. Marka i ogród botaniczny

Jednym z najchętniej odwiedzanych w Zagrzebiu miejsc jest plac św. Marka. W pierwszej kolejności uwagę przykuwa znajdujący się tutaj kościół św. Marka wzniesiony w XIII w. i poddawany wielokrotnym przebudowom. Na jego dachu znajdują się sporych rozmiarów herby Chorwacji i Zagrzebia wykonane w XIX w. Na wspomnianym placu swoją siedzibę ma parlament Chorwacji (czyli Sabor; obiekt ten pochodzi z 1910 r.), mieści się tu również Pałac Bana, w którym urzęduje prezydent kraju. Stałym punktem na turystycznej mapie Zagrzebia jest niezwykle popularny deptak Tkalc otoczony zabytkowymi, renesansowymi oraz barokowymi uliczkami. Zdecydowanie trzeba również odwiedzić ogród botaniczny, który założono w 1890 r. (jest on do dnia dzisiejszego rozbudowywany).

Ciekawe obiekty

W Zagrzebiu znajduje się jedna z najpiękniejszych w całej Europie ośrodków cmentarnych – mowa tu o cmentarzu Mirogoj założonym w 1876 r. Natomiast w północnej części miasta można podziwiać ruiny średniowiecznego zamku. Kompleks ten jest odnowiony, a w jego podziemiach można dobrze zjeść w znajdującej się tam restauracji. Spośród wielu innych zabytkowych obiektów można wymienić takie jak: XIII-wieczna wieża Lotrscak, kościół św. Katarzyny z XVII w., Kamienna Brama z XIII w.,Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (pierwszy kościół w tym miejscu pojawił się już w XI w., ale został zniszczony  w XIII w. i potem odbudowany w stylu gotyckim), średniowieczna Katedra św. Stefana (aktualny jej wygląd to zasługa modernizacji jaką budowla ta przeszła w XIX w.). Przykładami placówek muzealnych są z kolei Muzeum Historyczne Chorwacji, Muzeum Miasta Zagrzebia, Muzeum Mimara, Muzeum Etnograficzne etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *