Cesme

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Cesme to popularny kurort wczasowy leżący nad Morzem Egejskim w południowo-zachodniej części Turcji. Przez samych mieszkańców tego kraju miejsce te jest uważane za dość elitarne, ponieważ czas chętnie spędza tu towarzyska śmietanka oddalonego o ok. 85 km Izmiru.

Ceny w Cesme

Robiąc zakupy w Cesme, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. W zakresie cen zróżnicowanie jest spore. Drożej jest w sklepach i w hotelach, taniej zaś na bazarach, ale w tym drugim przypadku nie wolno zapomnieć o zwyczaju targowania się. Euro, dolary i karty płatnicze nie wszędzie są honorowane, dlatego najlepiej mieć przy sobie tureckie liry (TRY) w gotowce. 1 TRY to ok. 1,41 zł. Poniżej kilka orientacyjnych przykładów cen w Cesme.

– masło 0,2 kg – 3,5 TRY

– piwo krajowe 0,5 l w restauracji – 5,5 TRY

– woda mineralna 1,5 l – 0,5 TRY

– filet z kurczaka 1 kg – ok. 9 TRY

– paczka papierosów – od 8 TRY

– jajka 10 sztuk – 3,3 TRY

– kawa 250 g – ok. 9 TRY

– zestaw obiadowy w tańszej restauracji – od 14 TRY

– herbata w restauracji – od 0,5 TRY

– coca-cola 2 l – 3,3 TRY

Zabytki w Cesme

Cesme jest miastem o długiej i bogatej historii. Podziwiać tu można zatem pozostałości po minionych czasach. Są to m. in.:

– forteca z XVI w. – można ją zwiedzić za symboliczną opłatę. Na terenie tym znajduje się obecnie muzeum, gdzie zobaczyć można wiele ekspozycji, w tym tę poświęconą słynnej bitwie morskiej pod Cesme, która miała miejsce w 1770 r.

– kościół Ayios Haralambos z 1832 r. – służy on aktualnie w charakterze lokalnego centrum kultury. Niestety, jego stan pozostawia wiele do życzenia.

Z Cesme są organizowane wycieczki fakultatywne m. in. do Izmiru, Troi, Pamukale, Milasu, Efezu i na grecką wyspę Chios. Okolice Cesme słyną także z tego, że panują tu znakomite warunki do uprawiania windsurfingu.

Dyskoteki w Cesme

Cesme – nazywane często tureckim Saint Tropez – znane jest z dużej ilości różnego rodzaju klubów, barów oraz dyskotek, w tym na świeżym powietrzu, co w Turcji jest bardzo popularne. Przykładami takich miejsc są:

– Paparazzi Beach Club,

– Quente Beach Club,

– Babylon,

– Star Bar,

– Tuvall Inn Lounge & Bar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *