Co warto zobaczyć w Chorwacji?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Chorwacja jest państwem leżącym w południowej części Europy nad Morzem Adriatyckim. To jeden z najchętniej obieranych kierunków przez turystów z Polski, ale i nie tylko. Najchętniej goście odpoczywają na chorwackim wybrzeżu, ale warto też wspomnieć jeszcze od dwóch innych bardzo popularnych, chętnie odwiedzanych ośrodkach. Są to Zagrzeb oraz Jeziora Plitwickie. Generalnie rzecz biorąc, w Chorwacji jest mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć.

Znane miasta chorwackie

Bezwzględnie kilka słów należy poświęcić Dubrownikowi uważanemu za jedno z najpiękniejszych miast europejskich. Jego zabytki figurują na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Spośród nich wymienić można m. in. Pałac Rektorów z XV w., barokowy kościół św. Błażeja, aptekę z I poł. XIV w. (najstarsza apteka w Europie), Kolumnę Ronalda etc. Nie bez powodu Dubrownik jest często nazywany perłą Adriatyku. Kolejnymi miastami, do których należy pojechać są Zadar oraz Pula – oba słyną ze swej urody i wspaniałych zabytków. Np. w Puli znajduje się amfiteatr pochodzący z czasów rzymskich i będący jednym z trzech najlepiej zachowanych tego typu obiektów na całym świecie. Oczywiście, zabytkowych obiektów nie brakuje i w innych miastach – żeby wspomnieć chociażby o bazylice w Porec czy o katedrze św. Jakuba w Szybeniku. Wspomniany we wstępie Zagrzeb – stolica Chorwacji i jednocześnie największe jej miasto – również obfituje w turystyczne atrakcje. Kamienna Brama z XIII w., Sabor, Plac św. Marka, cmentarz Mirogoj, ogród botaniczny – to tylko niektóre z długiej listy miejsc znajdujących się w Zagrzebiu, godnych zainteresowania.

Słynne parki narodowe

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to niewątpliwie jeden z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Chorwacji. Wpisany jest on na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Założony został w 1949 r. W jego skład wchodzi 16 jezior, z których wypływają strumienie zamieniające się w okazałe wodospady. Także i Park Narodowy Kornati jest wart uwagi. Tutaj wyróżniają się głównie wspaniałe klify nadmorskie – niektóre z nich osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *