Izmir

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Izmir to jedno z największych miast w Turcji. Położone jest w zachodniej części kraju na wybrzeżu egejskim. Początki osadnictwa na tych terenach są datowane na 3000 r. p. n. e. Obecnie jest to bardo nowoczesny ośrodek miejski chętnie odwiedzany przez osoby przyjeżdżające do Turcji.

Ceny w Izmirze

Wybierając się do Izmiru, trzeba oczywiście liczyć się z tym, że ceny dla przyjezdnych są inne aniżeli dla miejscowych. W zakresie sklepów oraz lokali gastronomicznych wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie ofertę najbardziej adekwatną do zawartości swojego portfela. W wielu miejscach nie ma co prawda problemów z płaceniem euro czy dolarami, aczkolwiek zawsze najlepiej mieć przy sobie liry tureckie (TRY). 1 TRY to ok. 1,41 zł. Poniżej kilka przykładów cen (mają charakter orientacyjny).

– obiad dla 2 osób w restauracji średniej klasy – od 44 TRY

– obiad dla 2 osób w taniej restauracji – od 12 TRY

– piwo krajowe 0,5 l – 5,5 TRY

– piwo importowane 0,33 l – 6,4 TRY

– kawa cappuccino – 5 TRY

– chleb 0,5 kg – 1,5 TRY

– ziemniaki 1 kg – 1,2 TRY

– krewetki duże 1 kg – 22 TRY

– banany 1 kg – 2,5 TRY

– paczka papierosów – od 8 TRY

Zabytki w Izmirze

Pomimo to, iż Izmir jest miastem o bardzo bogatej historii, nie ma tu zbyt wielu zabytkowych obiektów. Jest to „zasługą” ogromnego pożaru jaki miał tutaj miejsce w 1922 r. i który pochłonął starą część miasta. Niestety, niewiele udało się uratować. Najbardziej znanymi obiektami zabytkowymi jakie do dzisiejszych czasów przetrwały są:

– wieża zegarowa z 1901 r.,

– agora z czasów starożytnych.

Będąc w Izmirze, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Etnograficzne.

Dyskoteki w Izmirze  

Izmir jest miastem, które na pewno spełni oczekiwania osób lubiących nocne rozrywki. Zapewnia je wiele lokali, gdzie można się dobrze zabawić przy bardzo zróżnicowanej muzyce, a przy okazji coś zjeść i wypić. Spośród tych lokali można wymienić takie jak np.:

– Sembol Pub,

– Kayra Beach Club,

– Ooze Venue,

– Mavi,

– Cariye,

– Dante Cafe & Bar,

– Malibu Night Club,

– Club Envelo,

– Titanik Bar,

– Yerfistigi Bar,

– Bar Mr. Brownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *