Jak dojechać do Finlandii?

[Głosów:22    Średnia:2.6/5]

Finlandia to stosunkowo młode państwo leżące w Europie Północnej. Powstało w 1917 r. po odłączeniu od Rosji. W swej historii znajdowała się nie tylko pod panowaniem rosyjskim, ale i szwedzkim. Nie jest zbyt popularnym kierunkiem turystycznym, co wcale nie oznacza, że należy ją pomijać w podróżniczych planach.

Finlandia to kraj mający sporo do zaoferowania. Doskonale odnajdą się w nim miłośnicy przyrody – w Finlandii jest najwięcej lasów w całej Europie, kilkadziesiąt parków narodowych i niemalże 190 tys. jezior, jest zatem co podziwiać. Pobyt w tych stronach z pewnością docenią osoby uwielbiające ciszę i spokój. Dni są tu długie, a lato – choć krótkie – to bardzo przyjemna pora roku. Organizując wycieczkę do tego kraju, musimy wziąć pod uwagę różne aspekty. Jednym z nich jest transport. Polska-Finlandia to trasa licząca w prostej linii nieco ponad 1100 km, trasa samochodowa jest dłuższa – ok. 1300 km.

1. Samolot.

Najszybciej dostaniemy się do Finlandii samolotem. Są bezpośrednie rejsy z Polski z Warszawy, Gdańska i Krakowa – do Helsinek, gdzie znajduje się najważniejszy fiński międzynarodowy port lotniczy, leci się ok. 1 godziny 40 minut. Możliwy jest też lot z przesiadkami, lecz trwa on dłużej – średnio 3-4 godziny.

2. Samochód.

Samochód jest bardzo popularnym środkiem transportu, gdyż pozwala na zaplanowanie podróży wedle indywidualnych preferencji. Tras do wyboru jest kilka, jedna z najchętniej wybieranych wiedzie z Warszawy do Helsinek. Ze stolicy ruszamy na Białystok, Suwałki i Szypliszki (przejście z Litwą), następnie jedziemy przez miejscowości Kaunas, Vandžiogala, Pumpėnai (przejście z Łotwą), Bauska, Iecava aż do Rygi, skąd przez Arumetsę kierujemy się na Tallin. W Tallinie wjeżdżamy na prom, a gdy dotrzemy do Finlandii, udajemy się do Helsinek przez miejscowości Hietasaarenkuja iTullaajankuja.

3. Autokar.

Nie ma bezpośrednich połączeń autokarowych pomiędzy Polską i Finlandią. Jeżeli jednak ktoś chciałby wybrać się w podróż właśnie autokarem, musi zaserwować kurs do Tallina, stolicy Estonii. Tam należy przesiąść się na prom do Helsinek. Autokarem z Warszawy do Tallina jedzie się ok. 17 godzin.

4. Pociąg.

Podróż koleją jest droga i zajmuje sporo czasu – utrudnia ją brak bezpośrednich połączeń pomiędzy Polską i Finlandią. Pociągiem najlepiej dojechać do Rosji – z St. Petersburga do Helsinek codziennie kursują cztery pary szybkich pociągów obsługiwanych przez fińskie Pendolino (jedzie się nimi ok. 3 godzin 30 minut).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *