Jaki sprzęt do domowej produkcji alkoholu?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Czy mocny alkohol można legalnie przygotować w domu? Obecnie tak, aczkolwiek tylko na bazie legalnie kupionego spirytusu. Przygotowanie spirytusu samodzielnie wciąż jest jeszcze w Polsce związane z koniecznością uzyskania zezwoleń i zapłaty podatków/akcyzy. Przepisy mogą się przy tym zmienić, warto więc sprawdzać je i być na bieżąco. 

Domowa produkcja spirytusu wymaga też z całą pewnością inwestycji w odpowiedni sprzęt.

Jaka aparatury wymaga domowa produkcja alkoholu?

Wybór sprzętu zależy przede wszystkim od tego, co dokładnie zamierzamy produkować. Na piwo potrzebny jest specjalny zestaw do warzenia, na wino – szklany balon z akcesoriami wspomagającymi fermentację. Do robienia mocnych alkoholi służy destylator, dostępny np. w ofercie dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54. Destylator można kupić bez zezwolenia – nie ma obowiązku zgłaszania ani rejestracji takiego zakupu.

Najpopularniejsze typy destylatorów to pot-stille i kolumny rektyfikacyjne. Pot-still idealnie się nadaje do alkoholi smakowych jak whisky, brandy albo calvados, z kolei kolumny rektyfikacyjne polecane są osobom chcącym robić czysty spirytus o maksymalnej mocy.

Czy warto kupować profesjonalny destylator?

Sprzęt od sprawdzonego producenta, jak np. dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54, kosztuje w podstawowej wersji ok. 2 tys. złotych. Jest to przy tym sprzęt miedziany. Im lepsze parametry destylatora, tym oczywiście będzie on droższy, ale na domowy użytek raczej nie będzie potrzebna bardzo kosztowna, superwydajna aparatura, z jakiej korzysta przemysł spirytusowy. Z dodatkowych akcesoriów warto wybrać regulator mocy, precyzyjny termometr cyfrowy, papugę, aromatyzator, sondę do mierzenia temp. wody wypływającej z destylatora. Więcej o działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.

Destylator stalowy czy miedziany?

Miedziane destylatory są zdecydowanie lepsze od swoich stalowych odpowiedników, dlatego właśnie w renomowanych destylarniach używa się jedynie sprzętu z miedzi. Jest to droższy materiał, ale bardziej szlachetny, co bezpośrednio wpływa na jakość produkowanego alkoholu – gotowe trunki mają lepszy smak i są wolne od szkodliwych związków chemicznych.

Jaki jest koszt produkcji?

Wydatki związane z produkcją domowego alkoholu to koszt wody, prądu oraz surowca. Profesjonalne destylatory, mimo wyższej ceny, są tańsze w eksploatacji – zużywają mniej wody i energii, rzadziej się psują, można z nich korzystać przez wiele lat bez utraty pierwotnych parametrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *