Macedonia – paszport czy dowód

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Macedonia to państwo położone w południowej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Zajmuje powierzchnię 25713 km kw. i sąsiaduje z Albanią, Bułgarią, Grecją, Kosowem i Serbią. Nie jest to zbyt popularny kierunek turystyczny – a szkoda, bo ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania.

Wiele jest powodów, dla których warto wybrać się do Macedonii. Kraj ten wyróżnia się niezwykłymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi, niemałe wrażenie robią też tutejsze zabytki, np. architektury sakralnej. Jeśli planujemy wybrać się do Macedonii, powinniśmy wiedzieć, jakie dokumenty zabrać ze sobą.

Dowód osobisty czy paszport?

Od 2008 r. obywatele polscy mają prawo przekraczać granicę Macedonii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Ale uwaga: chociaż paszport teoretycznie nie jest potrzebny, to w praktyce jego brak może utrudnić parę spraw, np. wypożyczenie samochodu czy zameldowanie się w hotelu, niełatwo będzie też załatwić cokolwiek w bankach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie obu wspomnianych dokumentów.

Wiza – czy jest potrzebna?

Przy pobytach nie przekraczających 90 dni (w okresie 180 dni) nie mamy obowiązku wyrabiania wizy. Obowiązujące obecnie przepisy nie obligują nas ponadto do posiadania pisemnego zezwolenia na przekroczenie granicy. Istotna informacja dla kierowców: muszą oni wykupić zieloną kartę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *