Podziwiaj perły województwa małopolskiego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Województwo małopolskie znajduje się na południu Polski, graniczy z województwami: śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim, a od południa z Republiką Słowacką. Małopolska jest stosunkowo mała, ale gęsto zaludniona i posiadająca wiele walorów turystycznych, ze względu na urozmaicone ukształtowanie terenu. Ochroną objęte jest ponad 67% powierzchni, a to najwięcej w kraju. Stolicą województwa jest Kraków liczący ponad 750 tysięcy mieszkańców. Inne większe miasta to Tarnów i Nowy Sącz.

Kraków

Magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski, ponad to centrum kultury i rozrywki. Atrakcje kryjące się w tym mieście stanowią diament wśród zabytków historii naszego kraju. Droga Królewska to początek zwiedzania Krakowa, biegnącą od Barbakanu przez Rynek na Wawel. Rynek to z resztą symbol tego miasta, największy i najpiękniejszy wśród średniowiecznych Rynków w Europie. Nad Królewskim Rynkiem dominuje Bazylika Mariacka ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza. Z wieży kościoła, co godzinę rozbrzmiewa hejnał grany na żywo. Piękna panoramę miasta można zobaczyć z wieży po uprzednim kupieniu biletu. Centralnym miejscem na Rynku są zabytkowe Sukiennice, które służą kupcom do handlu. Można tutaj podziwiać i zakupić polskie wyroby od biżuterii przez ubiory po pamiątki. Podziemia Rynku ukazują średniowieczny Kraków, jest to ciekawa trasa turystyczna dla każdego. Wawel wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Katedra na Wawelu to bardzo ważne miejsce – ośrodek kultu św. Stanisława i św. Wacława. W podziemiach Katedry znajdują się Groby Królewskie, które są udostępnione do zwiedzania – miejsce spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych. Tutaj znajduje się najsłynniejszy Dzwon Zygmunta odzywający się przy najważniejszych uroczystościach narodowych. Nie można pominąć Zamku Królewskiego na Wawelu z Królewskimi Komnatami, Skarbcem Koronnym i Zbrojownią. Słynny Smok Wawelski to atrakcja nie tylko dla dzieci, warto rozpocząć przygodę od Smoczej Jamy. Długość jaskini to ponad 300 metrów, ale trasa dla turystów to około 80. Wylot ze Smoczej Jamy mieści się przy metalowym Smoku.

Wieliczka

Niewielkie miasteczko położone około 10 km od centrum Krakowa. W XIV wieku miasto stało się najważniejszym ośrodkiem wydobycia soli w Polsce. Kopalnia Soli jest najsłynniejsza na całym świecie. Zwiedzanie odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Spacer labiryntem solnych korytarzy pozwala poznać tradycję i historię powstania wielickiej Kopalni, ilustrują to wykute w soli niezwykłe komory. Najbardziej znanym miejscem jest kaplica św. Kingi, która przysłużyła się do zapoczątkowania Kopalni. Trasa Turystyczna cieszy się ogromną popularnością – ponad 3 km zwiedzania, zejście na 135 metrów głębokości, 800 schodów do pokonania, podziemne jeziora i unikatowe solne rzeźby. Obok Kopalni Soli znajduje się Tężnia Solankowa, nowa atrakcja powstała w 2014 roku. Obecny w tężni naturalny solny aerozol świetnie działa na górne drogi oddechowe i podnosi odporność. Nie trzeba jechać nad morze, aby zadbać o swoje zdrowie. Jeśli zamarzy się woda, to plaża przy Molo Resort w Osiek k. Wadowic jest w zasięgu ręki. Będąc w Wieliczce warto zajechać do Wadowic. To tutaj urodził się, wychował i mieszkał papież Polak – Karol Wojtyła. Miejscowa Bazylika może poszczycić się powstałym w 2006 roku pomnikiem Jana Pawła II.

Tatrzański Park Narodowy

Tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego są największą atrakcją turystyczną Zakopanego. Od 1955 roku chroni on unikalną przyrodę Tatr. To również największy Park Narodowy w Polsce. Główny szczyt tatrzański to Rysy, najwyższy w Polsce mierzący 2499 metrów n.p.m. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga do 100 kilometrów ukazując piękną panoramę. Kolejnym ważnym szczytem jest Orla Perć, najtrudniejszy szlak w kraju, który prowadzi przez kilka 2- tysięczników –najpopularniejsze to Zawrat i Kozi Wierch. Nie można pominąć symbolu Tatr, Giewontu czy Kasprowego Wierchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *