Polisy turystyczne, czyli od czego ubezpieczyć się w podróży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie, dlatego jeszcze przed wyjazdem należy kupić ubezpieczenie turystyczne. Podstawowa polisa nie zawsze wystarczy – warto rozszerzyć ją o pakiety Assistance, NNW i dodatkowe warianty.

Polisy zdrowotne – ubezpieczenie kosztów leczenia i EKUZ

Ubezpieczenia turystyczne, nawet w najbardziej podstawowym wariancie, powinny obejmować polisę zdrowotną na czas podróży. Ubezpieczenie tego typu obejmuje:

  • transport z miejsca wypadku do placówki medycznej,
  • konsultacje medyczne,
  • badania i zabiegi ambulatoryjne,
  • operacje,
  • pokrycie kosztów pobytu w szpitalu,
  • leki i materiały opatrunkowe przepisane przez lekarza.

Oprócz polisy wykupionej w towarzystwie ubezpieczeniowym, turyści mogą wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Karta jest darmowa i przysługuje wszystkim ubezpieczonym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej posiadacz może korzystać z opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej. Karta nie pokrywa jednak wszystkich rodzajów leczenia i nie ma mocy w prywatnych przychodniach.

Ubezpieczenie w podróży – Assistance i NNW

Podstawowe turystyczne ubezpieczenie zdrowotne warto rozszerzyć o pakiety Assistance i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Pierwszy z nich zapewnia wsparcie w organizacji i pokrycie kosztów transportu medycznego lub transportu zwłok do kraju oraz oferuje pomoc w leczeniu po powrocie. Z kolei NNW gwarantuje wypłatę świadczenia, jeśli poszkodowany odniósł trwały uszczerbek na zdrowiu.

Polisy dodatkowe – co jeszcze można ubezpieczyć?

Firmy ubezpieczeniowe proponują podróżującym ciekawe dodatkowe warianty polis turystycznych. Turyści mogą się na przykład zdecydować na ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie od skrócenia wyjazdu lub całkowitej rezygnacji z usług firmy. Można też pomyśleć o rozszerzeniu ubezpieczenia o opcje, które wynikają bezpośrednio z rodzaju podróży. Przykładowo, planując uprawianie kitesurfingu podczas wakacji, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dotyczące sportów ekstremalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *