Side

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Side to miejscowość położona w południowej Turcji na wybrzeżu Morza Śródziemnego, pomiędzy Alanyą a Antalyą. Jest to cieszący się bardzo dużą popularnością kurort wypoczynkowy, który słynie przede wszystkim z niezwykłej atmosfery – w czasach starożytnych było to bogate miasto.

Ceny w Side

Wybierając się do Side, trzeba liczyć się z pewnymi wydatkami. Podobnie jak i w innych tureckich kurortach ceny w sezonie są zawsze wyższe i zróżnicowane w zależności od sklepu czy stoiska na bazarze. Najlepiej płacić lirami – gotówką, bo nie wszędzie honorowane są karty. 1 lira turecka (TRY) to ok. 1,41 zł. Oto kilka przykładów – mają one charakter orientacyjny.

– masło 200 g – 3,5 TRY

– mleko 1 l – 1,6 TRY

– filet z kurczaka 1 kg – 9 TRY

– kawa 250 g – 10 TRY

– makaron 0,4 kg – 1 TRY

– jajka 10 sztuk – 3,3 TRY

– herbata 20 torebek – 2,75 TRY

– woda mineralna 1,5 l – 0,5 TRY

– chleb – 4,25 TRY

– paczka chipsów – 4 TRY

Zabytki w Side

Side jest miastem, które może się poszczycić wielowiekowymi tradycjami i bogatą historią, ponieważ jego początki sięgają VI w. p. n. e. Najwięcej zabytków zgromadzonych jest w jego antycznej części zlokalizowanej na malowniczym cyplu. Zabytkowe centrum miasta jest wyłączone z ruchu samochodowego. Spośród ciekawszych rzeczy jakie można tu zobaczyć znajdują się:

– ruiny greckiej świątyni Apollina – często mówi się o tym obiekcie jako o wizytówce Side. W 2013 r. dla turystów pragnących go zobaczyć wprowadzone zostały opłaty.

– ruiny teatru rzymskiego,

– dawne łaźnie rzymskie, na terenie których znajduje się obecnie muzeum archeologiczne,

– agora – czyli centrum handlowe,

– ruiny świątyni Ateny,

– ruiny świątyni Mena.

Dyskoteki w Side

Side nie uchodzi za miejsce, gdzie odbywają się szalone zabawy – jak chociażby w nieodległej Alanyi. To jednak wcale nie oznacza, że nie ma tu żadnego życia nocnego, jest gdzie wyjść i rozerwać się. Z bardziej znanych lokali jakie się tu znajdują należy wymienić:

– dyskotekę Titanic,

– dyskotekę Niegara – mieści się ona w hotelu Grand Prestiże, ale wstęp do niej mają również goście z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *