Wakacje z dzieckiem w Tunezji

[Głosów:1    Średnia:2/5]

Tunezja, jeden z najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów, afrykańskich krajów, znajduje się w północnej części kontynentu, nad Morzem Śródziemnym. Klimat Tunezji sprawia, że jest to doskonałe miejsce na urlop, począwszy już od kwietnia, aż do końca października. Latem hotele w Tunezji zapełniają się turystami, a kurorty tętnią życiem przez 24 godziny na dobę. Tunezja graniczy z Algierią i Libią. Jej stolicą jest Tunis, zaś inne największe miasta to Sousse, Safakis, Bizerta, Kabis, Hammamet, Monastir i Arjana.

Ile trwa lot?

W zależnościom tego, z którego lotniska lecimy do Tunezji, nieco inny będzie czas przelotu do miejsca docelowego. Czas lotu zdeterminowany jest również lotniskiem docelowym, do jakiego się udajemy. Generalnie, lot do Tunezji z Polski trwa od 2,5 do 4 godzin.

Kurorty w Tunezji

Do najważniejszych kurortów Tunezji należą:
• Djerba,
• El Kantaoui,
• Skanes,
• Hammamet,
• Sousse,
• Monastir,
• Midoun,
• Mahdia,
• Nabeul

Skanes znajduje się 55 km od lotniska w Enfidha, podobnie jak El Kantaoui.
Monastir znajduje się 50 km od lotniska w Enfidha, ale w samym Monastrire również znajduje się lotnisko. Wybierając się do tego kurortu sprawdźmy, na jakie lotnisko lecimy.
Hammamet znajduje się 30 km od lotniska w Enfidha i 60 km od lotniska w Tunisie
Midoun znajduje się na Djerbie, w odległości 22 km od lotniska w Zarsis.
Mahdia znajduje się 110 km od lotniska w Enfidha i 45 km od lotniska w Monastirze.
Nabeul znajduje się 80 km od lotniska w Enfidha.

Pogoda – kiedy jechać z dzieckiem do Tunezji?

Klimat w Tunezji należy do gorących i upalnych, zwłaszcza w szczycie sezonu, gdzie temperatury w dzień swobodnie przekraczają granicę 30 stopni Celsjusza. Najlepiej wybrać się z dzieckiem do Tunezji w maju lub na początku czerwca, albo we wrześniu i październiku. W tych miesiącach, poza ścisłym sezonem letnim, pogoda jest mniej upalna, ale mogą zdarzyć się przelotne opady deszczu. Jednakże, słońce będzie mniej zagrażało maluchowi na wakacjach w Tunezji.

Jedzenie dla dzieci

Jedzenie dla dzieci kupimy bez problemu w tunezyjskich marketach i sklepach. Za słoiczek posiłku dla dziecka przyjdzie nam jednak niejednokrotnie zapłacić dwa razy więcej niż w kraju.

Ceny pieluch i ich dostępność

Pieluchy dostępne są w niemalże każdym większym markecie w Tunezji, również w sklepach wielobranżowych umiejscowionych w dzielnicach hotelowych. Pieluchy zwykle jednak będą droższe niż w Polsce.

Przystosowanie hoteli tunezyjskich dla dzieci

Hotele w Tunezji w wielu przypadkach są przystosowane do goszczenia rodzin z dziećmi, w różnym wieku.
Dla maluchów przygotowane są brodziki czy baseny ze zjeżdżalniami dopasowane do wieku małych gości hotelowych.

Plaże w Tunezji

Plaże w Tunezji są piaszczyste i szerokie. Śmiało więc można na nich plażować wraz z dzieckiem. Jedynym problemem pozostają glony, które w pewnych miesiącach w roku, w różnych miejscach, zalegają na brzegu morza i w wodzie. Nie są one szkodliwe dla dziecka, ale trudno by było, aby maluch się w nich bawił. Na szczęście, przy lepszych hotelach glony są szybko usuwane przez pracowników.

Czy dziecko powinno być szczepione?

Wybierając się stricte do tunezyjskich kurortów, do dobrych hoteli, w zasadzie nie trzeba szczepić dziecka. Ewentualne szczepionki są zalecane, ale nie obowiązkowe. Można zaszczepić dziecko na dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, wściekliznę czy też błonicę, tężec, odrę i różyczkę.

Chroń skórę dziecka przed słońcem

W praktyce, najlepiej zabrać do Tunezji kremy z wysokim filtrem UV. Słońce w tunezyjskich kurortach świeci znacznie mocniej niż w Polsce i dziecko w czasie wakacji wystawione jest na jego działanie przez dłuższy czas w ciągu dnia. Dlatego też warto ciało dziecka posmarować kilkukrotnie na dzień kremem z filtrem 50. Na twarz można położyć krem z filtrem 30, ponieważ zwykle i tak znajduje się ona w cieniu daszka czapeczki czy kapelusika na głowie naszej pociechy.

Co można zwiedzać z dzieckiem?

Jadąc z dzieckiem do Tunezji spokojnie można wybrać się na wycieczkę do Tunisu i urokliwego miasteczka Sidi bu Said. Można wykupić wycieczkę do Parku Narodowego Aszkal i podziwiać różnorodne gatunki ptaków. Nie powinno być problemu z dzieckiem przy zwiedzaniu starożytnej Kartaginy, ale wątpliwe jest, czy dziecko doceni jej uroki. Kategorycznie nie poleca się wycieczki na Saharę z dzieckiem czy do El Jem – Koloseum, gdzie temperatury są stanowczo zbyt wysokie dla maluchów. Wszystkie kurorty na wybrzeżu tunezyjskim bez problemu zobaczymy wraz z dzieckiem.

Czy Tunezja jest dopasowana pod kątem pod poruszanie się wózkiem z dzieckiem?

Niestety, podczas poruszania się z wózkiem po tunezyjskich miastach możemy mieć wiele problemów, przede wszystkim przez wysokie krawężniki. Rodzice będą musieli się trochę nanosić malucha, ale w kurortach i w hotelach nie powinno być problemów z przejazdami.

Co zabrać ze sobą do Tunezji?

Przede wszystkim, jadąc z dzieckiem do egzotycznego, afrykańskiego kraju, nie powinniśmy zapominać o kremach do opalania, preparatach na insekty, w tym na komary, czy też bogato wyposażonej apteczce, w której znajdą się materiały opatrunkowe, woda utleniona, plaster w sprayu, leki na biegunkę, na gorączkę i przeziębienie, maści na stłuczenia oraz na ugryzienia owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *