Weekend w Gdańsku – na pewno nie będziesz się nudzić!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Do Gdańska, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, warto się wybrać o każdej porze roku. To miasto z bogatą historią kusi licznymi zabytkami, odbywają się tu też słynne imprezy, na które zjeżdżają goście z różnych stron świata. Weekend w Gdańsku to świetny pomysł na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Zabytki, które trzeba zobaczyć i inne atrakcje

Trudno wymienić wszystkie miejsca w Gdańsku, w które absolutnie trzeba zajrzeć. Na pewno warto wyruszyć szlakiem gotyku ceglanego i zobaczyć m.in. słynny Żuraw będący do dziś symbolem Gdańska, Bazylikę NMP nazywaną „Koroną miasta Gdańska” czy inspirowany legendą o Królu Arturze Dwór Artusa stanowiący przed wiekami centrum życia towarzyskiego i handlowego miasta. Inne zabytki, których nie można przeoczyć w Gdańsku, to Ratusz Głównego Miasta, Zespół Przedbramia, Kościół św. Mikołaja, Kościół św. Katarzyny, Wielki Młyn oraz Katedra Oliwska. Kiedy już będziecie w Gdańsku, obowiązkowym punktem każdego programu musi być spacer Ulicą Mariacką, jedną z najpiękniejszych ulic nie tylko w Gdańsku, ale i w całej Polsce! Ulica prowadzi od Kościoła Mariackiego do Długiego Pobrzeża, a kończy się w miejscu, gdzie znajduje się średniowieczna Brama Mariacka. Mijając wspaniałe, bogato zdobione kamienice przy ul. Mariackiej, w których mieszkali niegdyś zamożni złotnicy i kupcy, można poczuć klimat dawnego Gdańska. Ale Gdańsk to też miasto, które zapisało się we współczesnej historii za sprawą osoby Lecha Wałęsy i protestów w Stoczni Gdańskiej. Nie brakuje tu pamiątek po tych ważnych wydarzeniach związanych z ruchem „Solidarność”, który zapoczątkował rewolucyjne zmiany na mapie Europy. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, latem Gdańsk zaprasza nad Bałtyk, ale zimą również nie brakuje tu atrakcji – w mieście są lodowiska, ZOO czy kuligi, a poza miastem nawet wyciągi narciarskie. O każdej porze roku warto zajrzeć do gdańskich galerii sztuki i muzeów, teatrów, filharmonii i opery, a wieczorem – do klubu czy pubu. A gdzie się zatrzymać podczas pobytu w Gdańsku? Najlepiej w samym sercu miasta, na gdańskiej Starówce, skąd rozciąga się wspaniały widok na architekturę i okoliczne zabytki. Luksusowe apartamenty czekają na gości m.in. w hotelu Holland House Residence, w którym gościła niegdyś królowa Holandii Beatrix.

Imprezy, na których warto być

W Gdańsku przez cały rok odbywają się inspirujące imprezy kulturalne. W tym bogatym repertuarze znajdują się m.in. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski stanowiący przegląd sztuk brytyjskiego dramaturga czy słynny Jarmark Dominikański, święto znane w całej Europie, na które co roku przyjeżdża aż 5 milionów Gości! Jarmark zawsze zaskakuje rozmachem i feerią barw oraz towarzyszącymi mu licznymi wydarzeniami kulturalnymi oraz oczywiście bogatą ofertą handlową. Żaden miłośnik zakupów nie może pominąć tej imprezy w swoim kalendarzu. Również w sierpniu w Gdańsku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA, Maraton Solidarności oraz Międzynarodowy Festiwal Gdańskie Noce Jazzowe. Z czerwiec i lipiec to czas takich imprez jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Festiwal Dobrego Humoru, Świętojańskie Świętowanie oraz Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *