Amsterdam – zabytki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Amsterdam – stolica Holandii i jednocześnie największe miasto w tym kraju. Przyciąga turystów niczym magnes z uwagi na panującą w nim niepowtarzalną atmosferę oraz bogactwo atrakcji jakie ma do zaoferowania. Samych tylko zabytków posiada przeszło 7 tysięcy, wliczając to m. in. liczne placówki muzealne.

Śródmieście i kościoły

Miejsc i obiektów, które warto zobaczyć podczas wizyty w Amsterdamie jest mnóstwo. Z cała pewnością należy wybrać się do zabytkowego śródmieścia na plac Dam. Znajdują się tutaj m. in. XV-wieczny kościół Nieuwe Kerk oraz najważniejszy zabytek „złotego wieku” w Holandii – Pałac Królewski, który powstał w XVII w. i do 1808 r. spełniał funkcję ratusza. Spośród budowli sakralnych na uwagę z pewnością zasługują XVII-wieczne kościoły protestanckie: Zuiderkerk (jest to najstarszy kościół protestancki w mieście), Westerkerk oraz Noorderkerk. Najstarszym kościołem w Amsterdamie, również protestanckim, jest Oude Kerk – powstał on w XIII w., a szukać go należy w słynnej dzielnicy czerwonych latarni. Dzielnica ta słynie z usług świadczonych przez prostytutki.

Znajdź tanie loty Warszawa Madryt – na portalu ePrzeloty.pl

Muzea i nie tylko

W Amsterdamie podziwiać można wiele kamienic mieszczańskich pochodzących z XVII i XVIII w. Interesującym obiektem jest budynek wagi miejskiej z XV w. – nazwa wzięła się stąd, że ze znajdującej się tu wagi miejskiej korzystali kiedyś kupcy (takie budynki zobaczyć można też iw Polsce, np. w Poznaniu i Płocku). Zainteresowanie wzbudzają również arsenał morski (1656 r.), utrzymany w neogotyckim stylu budynek Dworca Centralnego, XVII-wieczna wieża Munttoren, a także obiekty uniwersyteckie, które zostały ulokowane w dawnym zespole szpitalnym. Będąc w Amsterdamie, koniecznie trzeba się pokusić o odwiedzenie chociażby kilku muzeów – żeby wspomnieć chociażby o Muzeum Van Gogha. Niemniej jednak najsłynniejszą w stolicy Holandii placówką tego typu jest Rijksmuseum, gdzie podziwiać można wspaniałą kolekcję XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego. Godne polecenia są ponadto browar Heineken oraz Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopii.

Ciekawe oferty połączeń do Amsterdamu znajdziecie na portalu PanSamolocik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *