Co można zobaczyć w Warszawie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Stolica przyciąga rocznie rzesze turystów. To z pewnością jedno z najbardziej fascynujących miast w Europie – hipnotyzuje niezwykle intensywnym rytmem życia i nowoczesną zabudową, a równocześnie pełne jest duchów przeszłości. Co można zobaczyć w Warszawie? Oto kilka podpowiedzi!

Warszawa królów

Przez cały XVII i większą część XVIII wieku Warszawa była stolicą Królestwa. Dzięki temu w mieście powstały wspaniałe monarsze i magnackie rezydencje. Zwiedzanie stolicy tzw. Traktem Królewskim przenosi nas w zupełnie inną rzeczywistość. Szlak biegnie od Placu Zamkowego aż do Wilanowa. Zamek Królewski, Krakowskie Przedmieście z jego fantastycznymi pałacami i kościołami, Łazienki Królewskie i wreszcie wilanowski zespół pałacowo ogrodowy – oto miejsca, które zachwycą każdego.

Zamek Królewski podobnie jak wszystkie obiekty Starego Miasta został po wojnie starannie zrekonstruowany w oparciu o źródła historyczne. Zwiedzanie królewskiej rezydencji i spacer malowniczymi uliczkami, którym pieczołowicie przywrócono dawny urok, to niezwykłe doświadczenie, zwłaszcza gdy połączymy podziw dla piękna dawnej Warszawy z refleksją o wojennym dramacie miasta. Zdecydowanie warto zwiedzić wnętrza Zamku Królewskiego – starannie odtworzono ich wystrój, a część sal przeznaczono na ekspozycję rewelacyjnych zbiorów sztuki (Rembrandt!). Nie zapomnijcie Państwo zajrzeć również do Archikatedry św. Jana – najważniejszej stołecznej świątyni, w której przechowywany jest gotycki krucyfiks, jedna z nielicznych pamiątek tak dawnej przeszłości miasta. Warto przy tym pamiętać, że powojenna odbudowa katedry przywróciła jej gotycką formę znaną z najwcześniejszych projektów.

Na uwagę zasługują wyjątkowej urody świątynie zlokalizowane przy Krakowskim Przedmieściu – św. Krzyża, św. Anny i Wizytek. Ten ostatni jako jeden z nielicznych obiektów w tej części Warszawy nie został podczas wojny zniszczony. Turyści chętnie odwiedzają również Pałac Prezydencki, podziwiając przy okazji monumentalny konny pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Podczas spaceru wystarczy zboczyć z trasy o kilka kroków, by odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza.

Zwiedzanie Łazienek i Wilanowa to z kolei okazja, by połączyć radość obcowania z historią i sztuką z przyjemnością płynącą z kontaktu naturą. Oba zespoły pałacowo-parkowe są niezwykle rozległe i urzekają wspaniałymi pejzażami. Olśniewające historyczne budowle uniknęły dramatycznych zniszczeń wojennych, a ich wnętrza kuszą wspaniałymi wystawami.

Warszawa i pamięć

Warszawę bez wątpienia warto również zwiedzać śladami miejsc pamięci dedykowanych dramatycznym wydarzeniom pierwszej połowy XX wieku, które na zawsze zmieniły to miasto. Tablice i pomniki poświęcone bohaterom powstania warszawskiego i powstania w getcie warszawskim, ofiarom Zagłady i zamordowanym polskim cywilom (np. w trakcie rzezi Woli w 1944 roku) skłaniają do pogłębionej refleksji o wyjątkowo bolesnych momentach historii Warszawy, ale także o ich wpływie na współczesne miasto i tożsamość jego mieszkańców.

Doskonałym uzupełnieniem zwiedzania śladami powstania warszawskiego lub dziedzictwa żydowskiego mogą być wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Stolica kultywuje również wspomnienie o swoich najbardziej wyjątkowych mieszkańcach. Świetnym przykładem może być cały szereg form upamiętnienia Fryderyka Chopina, m. in. interaktywne ławeczki w związanych z jego biografią miejscach na Krakowskim Przedmieściu czy fantastycznie zaaranżowane muzeum dedykowane kompozytorowi i recepcji jego twórczości.

Co można zobaczyć w Warszawie po „tej drugiej” stronie Wisły

Warszawska Praga to miejsce niezwykle żywe i pełne niespodzianek. Wyjątkowość tej dzielnicy wynika z faktu, iż duża część jej zabudowy przetrwała wojnę. Podczas spaceru możemy zajrzeć na podwórka pamiętające przedwojenną Warszawę. Aby zrozumieć dość niezwykły klimat tego miejsca warto wybrać się na początek zwiedzania do Muzeum Pragi. W tej części stolicy zlokalizowany jest również stadion PGE Narodowy – największa arena sportowa w Polsce. Dodajmy, że obiekt, można zwiedzić z przewodnikiem!

Planując zwiedzanie, warto skorzystać z wiedzy i usług profesjonalnych przewodników po Warszawie. Co można zobaczyć w Warszawie oraz inspirację, informację, pomoc i ofert znajdziecie Państwo na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *