Turcja w pigułce – beztroskie wczasy w Alanyi

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Alanya słynie wśród urlopowiczów z bogatego życia nocnego, długiej piaszczystej plaży Kleopatry i dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Oprócz ogromnych luksusowych hoteli, malowniczego wybrzeża i klubów miasto posiada kilka godnych uwagi zabytków, które można odkryć podczas dłuższego spaceru po kurorcie. Wczasy w Alanyi upłynęły mi, nie tylko pod znakiem plażowania i zabawy do białego rana lecz także na eksplorowaniu jej pełnych uroku zakątków.

Atrakcje turystyczne Alanyi

Jednym z najpiękniejszych miejsc w kurorcie jest malownicza twierdza, usytuowana na wyrastającym z wody, morskim cyplu. Ze szczytu wzgórza zamkowego podziwiać można zapierający dech w piersiach widok na miasto i bajkowe wybrzeże. Forteca stanowi idealne miejsca na spacer dla tych, którzy znudzili się codziennymi kąpielami słonecznymi na plaży. Historia zamku sięga czasów hellenistycznych. W późniejszym okresie był on rozbudowywany przez Rzymian oraz Bizantyjczyków. Trekking na wzgórze to dla mnie jeden z najprzyjemniejszych momentów pobytu w Alanyi.

Kolejną atrakcją w trakcie wypoczynku na Riwierze Tureckiej było zwiedzenie bajkowej i tajemniczej jaskini Kapiący Kamień, której nazwa związana jest ze spływającą ze stalaktytów wodą. Grota została odkryta w trakcie budowy portu, w 1948 roku, zaś jej powstanie datuje się na ok. 15 tys. lat temu. Dojście do jaskini możliwe jest od strony plaży. Wewnątrz obiektu przez cały rok panuje temperatura ok. 22 stopni Celsjusza, dlatego też nie ma potrzeby zabierania ze sobą cieplejszych ubrań. Warto wiedzieć, iż jaskinia posiada bardzo przyjemny mikroklimat dla osób cierpiących na astmę, głównie za sprawą znajdującego się tutaj jonu. Pobyt w grocie może być jednak niebezpieczny dla ludzi z chorobami serca i układem krążenia.

Podczas urlopu miałem również okazję zobaczyć wspaniałe zabytki, pochodzące z okresu seldżuckiego – stocznie, arsenał oraz Czerwoną Wieżę, która została wzniesiona w 1226 roku i w przeszłości była częścią fortyfikacji obronnych miasta. Ze szczytu wieży roztacza się malowniczy widok na miasto oraz Morze Śródziemne.

Alanya (sprawdź oferty Alanya last minute na Turcja.com.pl) słynie także z długiego bulwaru Atatürka, który stanowi główną ulicę miasta. To idealne miejsce na wieczorne spacery. Wczasy w popularnym tureckim kurorcie nie byłyby również kompletne bez odwiedzenia, uwielbianej przez turystów, plaży Kleopatry. Słoneczne kąpiele wśród egzotyki pozwoliły mi się zrelaksować i oderwać od codzienności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *