Indie – zabytki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Indie leżą w Azji Południowej. To kraj słynący z niezwykłego bogactwa i zróżnicowania kulturowego, ze wspaniałej sztuki, systemów religijnych i z wielu innych rzeczy, które sprawiają, że tak wiele osób pragnie się wybrać w te strony. Poniżej zamieszczony został przegląd paru najważniejszych spośród bardzo wielu zabytków w Indiach.

  1. Tadż Mahal – to jedno z najsłynniejszych na świecie mauzoleów. Szahdżahan wybudował je dla swej przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Ten znajdujący się na liście dziedzictwa światowego UNESCO obiekt podziwiać można w Agrze. Powstał w latach 1632–1654. To jeden z siedmiu nowych cudów świata.
  2. Czerwony Fort – to kompleks budowli w stolicy Indii, w New Delhi. Obiekt z listy dziedzictwa światowego UNESCO. Fort budowano w latach 1638-1648. Na długość liczy on sobie 2,5 km, zaś jego wysokość jest zróżnicowana, mieści się w przedziale od 16 m do 33 m.
  3. Khajuraho – to miejscowość słynąca ze wspaniałych świątyń objętych przez UNESCO ochroną. Świątynie te budowano pomiędzy IX w. a XII w. Jeśli wierzyć legendom, było ich łącznie 85, ale dziś jest ich niespełna 20. Podziw wzbudzają piękne dekoracje rzeźbiarskie.
  4. Adżanta – są to wzgórza, w których znajduje się zespół grot słynących z unikalnych malowideł (tematyka buddyjska). Przez UNESCO groty te uznane zostały za światowe dziedzictwo kulturowe.
  5. Świątynie Brihadiśwary w miejscowościach Tańdźawur, Gangaikonda Cholapuram i Darasuram z listy dziedzictwa światowego UNESCO.
  6. Ruiny miasta Widźajanagar założonego w XIV w. Kiedyś był to niezwykle potężny ośrodek, jego upadek rozpoczął się w II poł. XVI w. i był efektem licznych najazdów.
  7. Elura – archeologiczne stanowisko słynące z wykutych w skale świątyń (jest ich 34). Jest to kolejny z obiektów z Indiach, które UNESCO wpisało na listę dziedzictwa światowego.
  8. Grobowiec Humajuna – jeszcze jeden obiekt z listy UNESCO znajdujący się New Delhi. Powstawał w latach 1564- 1572.
  9. Świątynia Surji – to także obiekt chroniony przez UNESCO, a znajdujący się w miejscowości Konarak. Pochodzi z 1278 r.

Ceny lotów do Indii – coś dla wszystkich chcących zwiedzić Indie i zabytki tego pięknego kraju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *