Klasztory na Meteorach

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Grecja to kraj, który ze względu na swoje bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne, a także inne walory jak geograficzne położenie i klimat, jest odwiedzany każdego roku przez miliony turystów. Godnych ujrzenia atrakcji jest tutaj naprawdę mnóstwo, a wśród nich znajdują się słynne klasztory na Meteorach. To niezwykłe miejsce, które już od stuleci wzbudza podziw i zachwyt, a od 1988 r. figuruje na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

Krotki rys historyczny

Meteory znajdują się niedaleko miasta Kalampaka.  Jest to masyw skał z piaskowca – najwyższe liczą sobie na wysokość 540 m n. p. m. Na ich szczycie znajdują się prawosławne klasztory, które zaczęto wznosić w XIV w. – pierwszy wybudowano  1336 r., a inicjatorem tego przedsięwzięcia był św. Anatazy. Należy przy tej sposobności nadmienić, iż religijne wspólnoty pojawiły się w tym miejscu dużo wcześniej, bo jeszcze w X w. – z tym, że wtedy zamieszkiwały one w jaskiniach. Złota era w rozwoju monastyrów przypada na lata 1520-1566, kiedy to sułtanem osmańskim był Sulejman Wspaniały. Pod jego rządami osmańskie imperium stało się ogromną potęgą, zaś w opisywanych klasztorach przechowywano mnóstwo cennych skarbów. W XVIII w. rozpoczął się powolny ich upadek, a przyczyniło się do tego kilka aspektów. Po pierwsze – techniki budowania i konserwacji obiektów pozostawiały wiele do życzenia. Po drugie – nie dało się uniknąć skutków erozji. Po trzecie – opaci nie potrafili pomiędzy sobą dojść do porozumienia.

Klasztory współcześnie

Monastyrów na skałach powstało 24 – każdy z nich na oddzielnej. W chwili obecnej w jedynie 6 z nich mieszkają mnisi, przy czym 2 są żeńskie, a 4 męskie. Są to klasztory: Warłama, Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Rusanu, Świętego Stefana, Przemienienia Pańskiego oraz Świętej Trójcy. We wnętrzu tych budynków podziwiać można wiele zabytków. Klasztory są częściowo udostępnione zwiedzającym w ściśle określonych godzinach. Turyści mogą się do nich dostać za pomocą pomostów i schodów (kiedyś możliwe było to tylko dzięki linom). Z uwagi na charakter tego miejsca są zobowiązani do noszenia odpowiedniego ubioru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *