Święta w egzotycznych krajach

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Święta Bożego Narodzenia to czas modlitwy i spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Przynajmniej tak jest w Polsce, gdzie podczas Świąt jest zimno, niekiedy leży puszysty śnieg. Jak zatem spędzają święta mieszkańcy krajów gdzie w grudniu świeci słońce i jest naprawdę gorąco?

Madagaskar

Na Madagaskarze w wieczór wigilijny Msza Święta odbywa się już o godzinie 19, trwa ona zazwyczaj 2-3 godziny i odbywa się w specjalnie przygotowanych namiotach. Podczas Mszy mieszkańcy śpiewają i tańczą, a następnie składają pod zrobionym ołtarzem ananasy i ryż w darze. W dniu Bożego Narodzenia również sprawowana jest Msza, lecz bardziej uroczysta. Po niej rodziny spotykają się na świątecznym obiedzie, a misjonarze rozdają dzieciom symboliczne prezenty.

Brazylia

W Brazylii przez świętami mieszkańcy ozdabiają swoje domu i sztuczne choinki bardzo dużą ilością światełek. W wielu kościołach podczas Mszy maja miejsce przedstawienia opowiadające historię Jezusa i jego narodzin. Przez dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem ludzie czytają teksty biblijne, by jak najlepiej przygotować się do Świąt. Najważniejszym wydarzeniem Świąt jest Msza Koguta, a odbywa się ona 24 grudnia w godzinach mniej więcej od 20 do 22. Podczas Wigilii spożywa się indyka, specjalnie pieczone bożonarodzeniowe ciasto, a także pieczone kasztany, orzechy, czy suszone owoce. Po uroczystej kolacji bliscy obdarowują się prezentami. W niektórych regionach Brazylii, szczególnie na północnym-wschodzie mieszkańcy wynoszą meble z domów i myją podłogi, sufity i ściany wodą z mydłem, a następnie malują dom. W ten sposób domownicy oczyszczają dom z brudu materialnego i duchowego.

Australia

W Australii Święta Bożego Narodzenia mają miejsce w środku lata, dlatego też są one obchodzone głównie na plaży. Dnia 25 grudnia rodziny wspólnie grillują nad brzegiem oceanu, wymieniają się prezentami, kąpią się i grają w krykieta. Inaczej tutaj też wygląda Św. Mikołaj – jest on ubrany w strój płetwonurka i często serfuje on na desce windsurfingowej. Australijczycy dekorują drzewka, a także śpiewają świąteczne piosenki przy świecach. W wieczór poprzedzający Święta ludzie wychodzą z domów, rozkładają koce na ziemi i śpiewają wspólnie kolędy.

Meksyk

Mieszkańcy Meksyku zaczynają świętować już 2 tygodnie przed Świętami, wówczas najwięcej czasu spędzają w gronie rodzinnym i odpoczywają. Symbolem Świąt w Meksyku jest pasada – szopka bożonarodzeniowa, podczas której osoby poprzebierane za Maryję, Józefa i Jezuska z małymi dziećmi chodzą od drzwi do drzwi i pytają o nocleg dla wyczerpanych wędrowców.

Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 23 grudnia od Noche de los Rábanos. Jest to zabawa z przystrojonymi rampami, muzyką i tańcem, a także straganami, na których sprzedaje się ręcznie robione rzeźby. Dnia 25 grudnia dzieci otrzymują prezenty, a rodzina dzieli się rosca, czyli słodki chleb w kształcie krążka. W jego środku znajduje się laleczka, zwana muñeca, która symbolizuje nowonarodzonego Jezusa. Osoba, która na nią trafi dnia 2 lutego musi dla wszystkich przygotować przyjęcie.

Hawaje

Na Hawajach przed Świętami przystrajany jest każdy dom, każde drzewko, a przed domem wystawiane są bałwany, mikołaje i renifery. Hawajski Mikołaj wraz z Mikołajową nie chodzi w zimowych butach, a wręcz ściąga je i moczy nogi w strumyku razem z żoną. W ten sposób namawia ludzi, by się nie spieszyli i odpoczęli. Hawajczycy ubierają drzewka, kładą pod nie prezenty jednak Wigilię spędzają zazwyczaj w restauracjach lub w domach, gdzie zaproszeni goście są zobligowani do przyniesienia poczęstunku.

Wyspy Kanaryjskie

PlanetEscape.pl - podróże
=

Na Wyspach Kanaryjskich świętowanie Bożego Narodzenia zaczyna się już 2 tygodnie przed Wigilią. Wtedy ozdabia się domu, sprowadza się choinki. Na Wyspach nie obchodzi się ‘Mikołajek’, ludzie nie dzielą się opłatkiem i nie składają sobie życzeń. Tydzień przed Bożym Narodzeniem zamiast hucznych imprez organizuje się spokojniejsze rozrywki. Ważnym elementem tradycji jest narodowa loteria bożonarodzeniowa. Wigilia często przypomina polski wieczór wigilijny, po którym nawet osoby niepraktykujące udają się na pasterkę. W pierwszy dzień Świąt wszyscy odpoczywają, gdyż drugi dzień Świąt jest dniem pracującym. Na Wyspach Kanaryjskich świętuje się natomiast dzień 28 grudnia, czyli święto Niewiniątek, upamiętniające rzeź dzieci zarządzoną przez Heroda. Prezenty natomiast rozdaje się z nocy 5 na 6 stycznia, w Święto Trzech Króli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *