Tajlandia – zabytki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Osoby, którym marzą się egzotyczne kierunki wypraw często stawiają na Tajlandię. Jest to państwo położone w południowo-wschodniej części Azji. Jest to kraj o niezwykłej kulturze, kuszący wieloma wspaniałymi atrakcjami i jedyną w swoim rodzaju kuchnią uznawaną za jedną z najlepszych na świecie. W Tajlandii jest wiele zabytków, które warto zobaczyć. Oto kilka przykładów najważniejszych z nich.

  1. Ayutthaya – tajskie miasto założone w połowie XIV stulecia. Znajdujące się tutaj zabytki znajdują się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Są to pozostałości po dawnych pałacach, ruiny świątyń buddyjskich pochodzących z okresu od XIV do XVIII wieku, kamienne posągi Buddy oraz świątynny kompleks słynący z dzwonowatych stupów (Wat Rajburana, Wat Phra Sri Sanphet, Wat Phra Mahatma oraz Wiham Phra Mongkol Bopit).
  2. Ban Chiang – archeologiczne stanowisko znajdujące się w północno-wschodniej części kraju i figurujące na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Słynie ono z odkryć pochodzących z IV w. p. n. e. (epoka brązu).
  3. Ruiny miasta Sukhothai, które istniało w latach 1238-1438. Obiekt z listy dziedzictwa światowego UNESCO.
  4. Thung Yai – Huai Kha Kheng – połączone ze sobą dwa rezerwaty przyrodnicze wpisane w 1991 r. na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
  5. Wat Pho – jedna z najstarszych i jednocześnie największych buddyjskich świątyń w Tajlandii. Znajduje się w Bangkoku. To właśnie tutaj można zobaczyć słynny wizerunek Buddy znany jako Leżący Budda (ogólnie wizerunków przedstawiających Buddę jest tu ponad tysiąc).
  6. Wat Phra Keo – najważniejsza świątynia buddyjska w całej Tajlandii. Wybudowano ją pod koniec XVIII w. Jak w każdej świątyni buddyjskiej, tak i tu znajduje się wiele przedstawień Buddy – w tym osławiony Szmaragdowy Budda. Świątynia mieści się w Bangkoku.
  7. Chiang Mai – miasto w północnej części kraju, które warto odwiedzić przede wszystkim z uwagi n ogromną ilość świątyń buddyjskich. W okolicy jest ich ponad 300, a w samym mieście ok. 40.
  8. Nakhorn Phratom – tu podziwiać można m. in. najwyższą na świecie stupę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *