Alkohole w Turcji

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Turecka kuchnia znana jest doskonale na całym świecie. Słynie z wybornych smaków i prostoty, a najsłynniejszym jej przedstawicielem jest niewątpliwie kebab. Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o alkoholach – każdy kraj również i w tym obszarze ma swoje specjały.

RAKI – NARODOWY TRUNEK

Za narodowy turecki trunek z procentami uważana jest raki. Jest to wódka destylowana z winogron (zwykle świeżych), fig bądź z rodzynek i odznaczająca się charakterystycznym, anyżowym aromatem. Jest to mocny napitek – zawartość alkoholu w nim wynosi od 40 do 50 proc. Raki podawana jest najczęściej w wersji rozcieńczonej z wodą, co nadaje jej mętnego, przywodzącego na myśl mleko koloru. Wyszczególnia się różne gatunki raki, np. Raki Yeni, Raki Efe Klasik, Tekirdag Raki, Cilingir Raki, Mercan Raki, Fasil Raki, Burgaz Raki, Ata Raki i Anadolu Raki. Do raki Turcy serwują meze – czyli przystawki, przeważnie są to ryby, melony oraz biały ser. Niekiedy podają również ajran – napój na bazie jogurtu i wody, który ponoć zapobiega kacowi.

TURECKIE WINA

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w Turcji są produkowane bardzo smaczne i nagradzane na międzynarodowych imprezach wina. Sami Turcy nie pijają zbyt dużych ilości wina, konsumpcja tego trunku jest zatem niewielka, pewne jego część idzie na eksport, a głównymi odbiorcami są kraje Unii Europejskiej ze szczególnym wskazaniem na Niemcy. Najbardziej znanymi tureckimi producentami win są Kavaklidere, Doluca oraz Pamukkale. Jeśli zaś chodzi o konkretne nazwy, to można wskazać tu takie wina jak m. in. Ancyra Narince, Vin&Art Narince Chardonnay, Narince Emir, Ancyra Kalecik Karasi, Karma Merlot-Bogazker czy wina z serii Anfora.

PIWA W TURCJI

Popularnym w Turcji alkoholem jest także piwo. Najbardziej znane jest Efes Pilsen, powszechnie dostępna w Turcji marka. Trunek ten zawiera 5 proc. alkoholu, dostępny jest również w wersjach light (czyli o obniżonej zawartości alkoholu), dark (piwo ciemne) oraz extra (o wyższej zawartości alkoholu). Inną znaną turecką marką piwną jest Tuborg – podobnie jak i Efes Pilsen, piwo te jest sprzedawane w różnych wersjach (poznać je można chociażby po odmiennych kolorach puszek). Wartą polecenia marką jest też Marmara Kirrmizi. Mankamentem tego piwa jest jednak to, że jest ono trudno dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *