Bodrum

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Bodrum leży nad Morzem Egejskim w południowo-zachodniej części Turcji, na przeciwko greckiej wyspy Kos. Jest to bardzo znany kurort wypoczynkowy odwiedzany co roku przez kilkaset tysięcy gości z różnych stron świata. Ogromnego znaczenia dla tureckiej turystyki miejscowość ta nabrała już w latach 80-tych minionego wieku.

Ceny w Bodrum

Ceny w Bodrum nie odstają specjalnie od cen, które obowiązują w innych kurortach w kraju. W sezonie jest zawsze drożej. Z większymi wydatkami trzeba też się licząc, robiąc zakupy w sklepach czy w hotelach. Na bazarach jest taniej – zwłaszcza, że nie tylko można, ale wręcz trzeba się targować. W niektórych miejscach można płacić dolarami lub euro, ale generalnie najlepiej mieć przy sobie tureckie liry – 1 TRY to ok. 1,41 zł. Poniżej kilka przykładowych cen w Bodrum – mają one charakter orientacyjny.

– woda mineralna 1 l – 0,92 TRY

– pomarańcze 1 kg – 1,75 TRY

– bochenek chleba – 0,82 TRY

– wino średniej klasy 0,75 l – 21,27 TRY

– świeży ser 1 kg – 9,74 TRY

– jabłka 1 kg – 2,35 TRY

– paczka papierosów – 8,1 TRY

– zestaw w McDonalds – 11,1 TRY

– duże piwo w barze –  5,5 TRY

– kawa cappuccino w restauracji – 4,99 TRY

Zabytki w Bodrum

W Bodrum można zobaczyć kilka interesujących zabytków, spośród których na szczególną uwagę zasługują:

– ruiny Mauzoleum – w dawnych czasach obiekt ten był jednym z siedmiu cudów antycznego świata. Powstał ok. 350 r. p. n. e. Do dzisiejszych czasów niestety nie przetrwał. Prowadzone na tym terenie wykopaliska ujawniły wiele zabytków, których część podziwiać można obecnie w londyńskim British Museum.

– pozostałości po zamku św. Piotra,

– stara część miasta,

– teatr.

Dyskoteki w Bodrum

Z Bodrum organizowane są wycieczki fakultatywne do znajdujących się w okolicy starożytnych miast jak m. in. Efez, Milet czy Pirene.

Amatorzy zabawy chętnie natomiast odwiedzają następujące kluby:

– Halikarnas – to bez wątpienia najsłynniejsza dyskoteka nie tylko w Bodrum, ale i w całej Turcji. Gościły tutaj tak znane osoby jak np. Dustin Hoffman i Mick Jagger.

– dyskoteka Bar White House,

– dyskoteka X-Bar,

– dyskoteka Campanella Bar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *