Polisy turystyczne, czyli od czego ubezpieczyć się w podróży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie, dlatego jeszcze przed wyjazdem należy kupić ubezpieczenie turystyczne. Podstawowa polisa nie zawsze wystarczy – warto rozszerzyć ją o pakiety Assistance, NNW i dodatkowe warianty.

Polisy zdrowotne – ubezpieczenie kosztów leczenia i EKUZ

Ubezpieczenia turystyczne, nawet w najbardziej podstawowym wariancie, powinny obejmować polisę zdrowotną na czas podróży. Ubezpieczenie tego typu obejmuje:

  • transport z miejsca wypadku do placówki medycznej,
  • konsultacje medyczne,
  • badania i zabiegi ambulatoryjne,
  • operacje,
  • pokrycie kosztów pobytu w szpitalu,
  • leki i materiały opatrunkowe przepisane przez lekarza.

Oprócz polisy wykupionej w towarzystwie ubezpieczeniowym, turyści mogą wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Karta jest darmowa i przysługuje wszystkim ubezpieczonym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej posiadacz może korzystać z opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej. Karta nie pokrywa jednak wszystkich rodzajów leczenia i nie ma mocy w prywatnych przychodniach.

Ubezpieczenie w podróży – Assistance i NNW

Podstawowe turystyczne ubezpieczenie zdrowotne warto rozszerzyć o pakiety Assistance i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Pierwszy z nich zapewnia wsparcie w organizacji i pokrycie kosztów transportu medycznego lub transportu zwłok do kraju oraz oferuje pomoc w leczeniu po powrocie. Z kolei NNW gwarantuje wypłatę świadczenia, jeśli poszkodowany odniósł trwały uszczerbek na zdrowiu.

Polisy dodatkowe – co jeszcze można ubezpieczyć?

Firmy ubezpieczeniowe proponują podróżującym ciekawe dodatkowe warianty polis turystycznych. Turyści mogą się na przykład zdecydować na ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie od skrócenia wyjazdu lub całkowitej rezygnacji z usług firmy. Można też pomyśleć o rozszerzeniu ubezpieczenia o opcje, które wynikają bezpośrednio z rodzaju podróży. Przykładowo, planując uprawianie kitesurfingu podczas wakacji, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dotyczące sportów ekstremalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *