Albania – paszport czy dowód

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Albania to kraj na Półwyspie Bałkańskim, który coraz chętniej odwiedzamy w celach turystycznych. Panują tu nie tylko znakomite warunki do wypoczynku, ale jest też i co zwiedzać. Przed wyjazdem trzeba dopilnować wielu spraw – w tym także formalności.

Wybierając się za granicę, musimy mieć ze sobą dokument uprawniający do wjechania na terytorium danego kraju. Wymagany jest dowód osobisty lub paszport – wszystko zależy od wybranego miejsca docelowego.

Paszport czy dowód osobisty?

Granicę Albanii przekroczymy z ważnym dowodem osobistym. Taką możliwość obywatele Polski mają od maja 2009 r. Przyjeżdżając do Albanii w celach turystycznych, mamy prawo przebywać z ważnym dowodem na jej terytorium do 90 dni (w ciągu 180 dni od pierwszego wjazdu).

Kiedy potrzebujemy paszportu do Albanii?

Paszport do Albanii jest niezbędny w kilku sytuacjach – przede wszystkim wówczas, gdy chcemy przedłużyć pobyt w tym kraju. Zgodnie z obowiązującymi tam przepisami, takie rozwiązanie wchodzi w rachubę, jeżeli chcemy:

– wstąpić w związek małżeński z obywatelem Albanii,

– założyć w Albanii firmę,

– podjąć legalne zatrudnienie.

Na tym jednak nie koniec. Nawet, jeżeli do wjazdu do Albanii wystarczy nam tylko dowód osobisty, paszport i tak lepiej mieć pod ręką. Jego brak mocno utrudnia uzyskanie turystycznego ubezpieczenia medycznego oraz uniemożliwia przejazd przez Kosowo, o ile zdecydowaliśmy się na trasę samochodową biegnącą przez ten kraj.

Paszport i dowód – ważność

Wskazane jest, aby dowód i paszport (lub któryś z tych dokumentów) były ważne jeszcze przez 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu z Albanii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *