Co robić, gdy posiadane banknoty nie są już środkiem płatniczym

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Czasem może zdarzyć się tak, że w naszych portfelach uchował się jeden lub kilka egzemplarzy wycofanych banknotów. Mowa tu zarówno o rodzimej walucie, jak i tych zagranicznych. Na szczęście i w takich przypadkach, zwykle nie trzeba wyrzucać wycofanej już gotówki.

Jednym z ciekawszych i zdecydowanie wartych wzięcia pod uwagę sposobów zdecydowanie jest… sprzedaż banknotów. W końcu miłośnicy szeroko pojętej numizmatyki nie ograniczają się li tylko do samych monet. Trzeba jednak pamiętać o jednym. Jeżeli już wcześniej podjęliśmy decyzję o sprzedaży poszczególnych bilonów, dobrze byłoby przechowywać je w czymś, co ochroni poszczególne egzemplarze przed uszkodzeniem. Potencjalni kupujący dużą wagę będą przykładali właśnie do wyglądu i ogólnego stopnia zakonserwowania banknotu. Zresztą w żadnym razie nie ma się co dziwić. Numizmatycy dążą przecież do tego, by ich zbiory prezentowały się jak najlepiej. Aby osiągnąć możliwie pokaźny zysk na sprzedaży, dobrze wcześniej nieco rozeznać się nieco w temacie samej sprzedaży. Pozwoli to uświadomić sobie realia cenowe. Ponadto, być może ułatwi też ewentualne negocjacje. Są to aspekty równie istotne, co wspominane wyżej właściwe przechowywanie monety

Może się zdarzyć też tak, że posiadane bilony będą uszkodzone. Na tę ewentualność, najlepiej będzie je wymienić w którymś z kantorów. Przynajmniej teoretycznie, najlepszym wyborem będzie ten w jednym z większych polskich miast. Oczywiście jeśli istnieje taka możliwość. Niejako pokrewną do wymiany usługą, jest także oddanie wycofanego już banknotu do skupu. Tym również często zajmują się kantory wymiany walut. Wtedy także jest to okazja na niezły zastrzyk gotówki. Choćby po to, by bezkosztowo wymienić ją na… kolejną zagraniczną walutę. Zwłaszcza, gdy w niedalekiej przyszłości czeka nas podróż w któryś z regionów globu. Takich czy innych pieniędzy ostatecznie przecież nigdy nie będzie za wiele. Zwłaszcza w obliczu niespodziewanych wydatków za granicą.

Całkiem interesującym w gruncie rzeczy sposobem na pozbycie się wycofanych już banknotów jest też oddanie ich do muzeum. W tym wypadku najbardziej usatysfakcjonowane powinny być te placówki o profilu historycznym. Zwłaszcza, jeśli pieniądze pochodzą z czasów nieco od współczesności odległych. Dobrym przykładem mogą być tu stare europejskie waluty, wymienione na początku obecnego stulecia na euro. Lir włoski, niemiecka marka czy frank francuski, nadadzą się tu wprost idealnie. Zresztą akurat w tym wypadku równie poszukiwana może być także rodzima waluta. Chodzi tu w głównej mierze o dawnego polskiego złotego, którym już się nie posługujemy. I to nie tylko z czasów słusznie minionej epoki, ale też II Rzeczpospolitej. Także i wtedy w oficjalnym obiegu znajdowała się waluta o identycznej nazwie. Na szczęście obecnie w dobie internetu i powszechnego dostępu do informacji, raczej bez trudu znajdziemy dane do kontaktu z poszczególnymi muzeami.

Jeśli  w swoich zasobach posiadasz stare banknoty i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest  firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuję misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *