Londyn – zabytki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Londyn to jedna z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich. Każdego roku przyjeżdża tutaj kilkadziesiąt milionów turystów. Największe miasto Unii Europejskiej i jednocześnie jedno z największych miast świata ma przyjezdnym wiele atrakcji do zaoferowania.

Londyńskie atrakcje niejedno mają oblicze, niemniej jednak koniecznie trzeba znaleźć czas na podziwianie zabytków. Oto najważniejsze spośród nich:

– Opactwo Westminsterskie – jest to znajdujący się nad Tamizą kompleks, w skład którego wchodzą m. in. Pałac Westminsterski będący obecnie siedzibą Parlamentu Zjednoczonego Królestwa, opactwo oraz kościół św. Małgorzaty. Do XVI w. Opactwo Westminsterskie pełniło funkcję rezydencji królewskiej.

– Big Ben – wieża zegarowa położona na terenie Opactwa Westminsterskiego. Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Londynu. Była budowana w latach 1834- 1858. Na wysokość liczy nieco ponad 96 m. Od 12 września 2012 r. nosi nazwę Elizabeth Tower – została ona nadana na okoliczność jubileuszu 60-lecia panowania królowej Elżbiety II.

– Pałac Buckingham – oficjalne rezydencja królewska (od 1837 r.). Obiekt ten powstał w 1705 r. Był wielokrotnie rozbudowywany. Jego część jest odpłatnie udostępniana zwiedzającym.

– Tower of London – obiekt wybudowany został w 1078 r. Przez długi czas pełnił on głównie obronne funkcje, był również wykorzystywany w charakterze m. in. więzienia. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego wieża jest zamieszkiwania przez członków straży Yeomen Warders i ich rodziny. W tutejszym skarbcu są przechowywane królewskie kosztowności.

– Katedra św. Pawła – szukać jej należy w centrum miasta czyli w The City. Była budowana w latach 1675-1710 jako symbol odrodzenia Londynu. Wewnątrz swą siedzibę ma kilka galerii, m. in. Stone Gallery czy Whispering Gallery. Chcąc zobaczyć świątynię bezpłatnie, trzeba wybrać się na jedno z odprawianych tu nabożeństw.

– Tower Bridge – przecinający Tamizę most będący jednym z najważniejszych symboli miasta. Jego historia sięga roku 1872, budowę ukończono zaś w 1894 r.

– Hyde Park – park królewski zajmujący powierzchnię ok. 159 ha. Został założony w 1536 r. Od 1637 r. jest to miejsce publiczne kojarzone aktualnie najczęściej ze Speakers’ Korner, czyli miejscem swobodnego wyrażania poglądów i przekonań.

– Muzeum Brytyjskie – to jedna z największych na świecie placówek muzealnych gromadzących eksponaty z zakresu historii starożytnej. Muzeum zostało założone w 1753 r. z inicjatywy sir Hansa Sloane’a. Zwiedzać je można za darmo – poza specjalnymi ekspozycjami.

– Tate Modern – muzeum, które powinien odwiedzić każdy miłośnik sztuki nowoczesnej. Zostało założone stosunkowo niedawno, bo w 2000 r.

– Muzeum Wiktorii i Alberta – to największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie, założone zostało w 1852 r.

– The National Gallery – muzeum założone w 1824 r. Jego zwiedzanie jest bezpłatne (poza tymczasowymi wystawami). Można podziwiać tu dzieła takich artystów jak m. in. Vincent van Gogh (to właśnie tu znajdują się słynne „Słoneczniki”), Paul Cezanne, Rafael Santi itd.

 

Podróż samolotem do Londynu

Najtańsze loty do Londynu znajdziemy wśród przewoźników Ryanair oraz Wizzair.

Sprawdzić aktualne ceny lotów możesz na jednej ze stron: Centerfly.pl, eprzeloty.pl, Pansamolocik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *