Odkryj Azerbejdżan – najmniej znane z państw Kaukazu
Państwa Kaukazu – w szczególności Gruzja i Armenia – to turystyczne hity ostatnich lat. W ich cieniu pozostaje Azerbejdżan zwany dzięki złożom ropy naftowej i gazu „krainą wiecznego ognia”. Wciąż jeszcze nie został odkryty, gdyż nie dotarła tu masowa turystyka.
Baku – nowoczesne miasto „płonących” wież
Leżący na pograniczu Azji i Europy Azerbejdżan kojarzy się głównie z Baku – stolicą kraju i zarazem najważniejszym ośrodkiem w basenie Morza Kaspijskiego. To właśnie tu kręcono zdjęcia do filmu o Jamesie Bondzie „Świat to za mało”. Nad miastem niepodzielnie królują Flame Towers – trzy wieżowce, które po zmierzchu przypominają ogromne płomienie. Nowoczesna architektura kontrastuje z wiekowymi zabytkami – warto pamiętać, iż Baku to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie najstarsze ślady osadnictwa przetrwały do dziś w tak świetnym stanie. Tutejsze Stare Miasto, pałac szachów Szyrwanu i Baszta Dziewicza to obiekty z listy UNESCO, warto też zobaczyć m.in. świątynię ognia Ateszgah (ok. 15 km od Baku), meczet Taza Pir czy Aleję Szachidów.
Skalne malowidła i błotne wulkany w Quobustan
Jeśli komuś trudno się zdecydować na zorganizowanie wyjazdu na własną rękę, niech postawi na wycieczki objazdowe – Azerbejdżan ma sporo do zaoferowania, więc nie warto ograniczać się jedynie do wizyty w Baku. Park Narodowy Quobustan to kolejne godne uwagi miejsce w Azerbejdżanie figurujące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie z prehistorycznych malowideł na skałach sprzed 40 tysięcy lat oraz ok. 700 błotnych wulkanów tworzących niesamowitą scenerię.
Quba i Xınalıq – w poszukiwaniu dawnych osadników
Najsłynniejszą częścią miasta Quba jest dzielnica żydowska Krasnaja Sloboda. Ziemie te Żydzi zamieszkują od czasów niewoli babilońskiej – mówią o sobie, że są zaginionymi plemionami Izraela. Nieopodal Quby znajduje się wieś Xınalıq – trudno oprzeć się wrażeniu, iż czas się tu zatrzymał. Miejscowość ta należy bowiem do grona z najstarszych na świecie stale zamieszkałych miejsc. Tubylcy z pokolenia na pokolenie powtarzają, że są potomkami Noego.
Mauzolea w Nachiczewanie i Ordubad
Nachiczewańska Republika Autonomiczna stanowi eksklawę Azerbejdżanu. Nie jest niestety łatwo się tutaj dostać, lecz opłaca się podjąć ten trud. Stolica republiki Nachiczewan słynie przede wszystkim z mauzoleów: Gülüstan, Qarabağlar, Momine Chatun i Jusufa ibn Kusejra. Są to obiekty znajdujące się na liście wstępnej UNESCO – podobnie jak miasto Ordubad o wyróżniającym się, zabytkowym układzie architektonicznym.
Tradycyjne rzemiosło w Lahiczu
Odwiedzając górską miejscowość Lahicz w południowej części Wielkiego Kaukazu, mamy sposobność podziwiać pracę kowali oraz mistrzów rzemieślnictwa zajmujących się wytwarzaniem metalurgicznych przedmiotów z miedzi. Takie naczynia czy ozdoby to wspaniała pamiątka z Azerbejdżanu. Posługujący się językiem tackim mieszkańcy hołdują starym tradycjom, co przejawia się nie tylko w zwyczajach i podejściu do pracy, ale też w lokalnej architekturze mającej niepowtarzalny styl.