Zemsta faraona

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zmorą wielu turystów udających się na wakacje do krajów egzotycznych takich jak np. Egipt jest tzw. zemsta faraona – przykra dolegliwość, która skutecznie może uprzykrzyć wymarzony wyjazd. Ma ona związek z zanieczyszczeniami wody oraz żywności, a trzeba jeszcze do tego doliczyć warunki sanitarne, które daleko odbiegają od standardów do jakich jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień.

Na szczęście przed zemstą faraona – czy też, mówiąc dosadniej, biegunką podróżnych – można się ustrzec. Trzeba przestrzegać kilku wskazówek. W żadnym wypadku nie wolno pić wody z kranu czy niewiadomego pochodzenia – spożywać można jedynie fabrycznie butelkowaną wodę. Jeżeli mamy ochotę na warzywa lub owoce, umyjmy je sami wodą z butelki i koniecznie obierzmy – egzemplarze z uszkodzoną skórką nadają się tylko do wyrzucenia. W lokalach gastronomicznych nie zamawiajmy sałatek i surówek oraz z napojów z lodem. Wystrzegać się też należy dań z dodatkiem jakichkolwiek innych surowych produktów jak owoce morza, mięsa, jajka, mleko etc. Jeżeli już zamawiamy coś do jedzenia, powinno to być po pierwsze – świeżo przyrządzone (żadne odgrzewane dania nie wchodzą w rachubę), a po drugie – gorące. Zasada jest taka, że jeśli serwowane nam jedzenie ma temperaturę otoczenia, to go nie konsumujemy. Unikajmy też kupowania pożywienia od sprzedawców handlujących na ulicach.

Przed każdym posiłkiem, a także po skorzystaniu z wc trzeba myć ręce – niby to takie oczywiste, ale niektórzy o tym zapominają, a kiedy zabieramy na wakacje dzieci, trzeba im o tym przypominać nieustannie. W sytuacji, gdy jednak dojdzie do zatrucia pokarmowego (na pocieszenie można dodać, że nie spotyka to wszystkich turystów), trzeba zażywać środki przeciwko biegunce, nie zapominając przy tym o systematycznym nawadnianiu organizmu. Biegunce nierzadko towarzyszą kurczowe bóle brzucha – wtedy pomocne okażą się leki rozkurczowe. Bóle brzucha utrzymujące się dłużej niż 12 godzin oraz biegunka trwająca ponad dobę to znak, że bezwzględnie potrzebujemy pomocy lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *