Nessebar

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nessebar to niewielkie miasto w Bułgarii leżące tuż obok znanego kurortu wczasowego Słoneczny Brzeg nad Morzem Czarnym. Słynie ze swego historycznego charakteru i wspaniałych zabytków, które figurują na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Sama miejscowość jest natomiast uznana za rezerwat architektoniczny i archeologiczny.

 

Co nieco historii

 

Każdy, kto spędza wakacje w Słonecznym Brzegu powinien koniecznie odwiedzić Nessebar. Można się tu udać spacerem wzdłuż plaży lub dojechać autobusem. Nessebar nie bez powodu jest określany często mianem „perły Bułgarii” – to najstarsze miasto w tym kraju i jedna z najstarszych osad na starym kontynencie. Początki tej miejscowości sięgają czasów starożytnych – założone zostało przez Traków. W VI w. p. n. e. stało się grecką kolonią, zaś w pierwszym wieku ery nowożytnej przeszło pod panowanie rzymskie. W 1453 r. zostało zdobyte przez Turków – i był to początek jego upadku. Znaczenia dla turystyki zaczęło nabierać dopiero w XX w. Pozostałością po dawnych czasach są liczne zabytki jakie można tutaj zobaczyć.

 

Zabytki Nessebaru

 

Spośród zabytków pochodzących z czasów starożytnych można wymienić m. in.:

– pozostałości po murach otaczających miasto, liczą one sobie przeszło 1500 lat,

– sporo pozostałości po starożytnych obiektach znajduje się również na Starym Mieście, które odrestaurowano w ubiegłym stuleciu.

Nessebar słynie ponadto z licznych cerkwi, najbardziej znane z nich to:

– cerkiew św. Apostołów,

– cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w.,

– cerkiew Bogurodzicy z XIX w.,

– cerkiew Chrystusa Pantokratora  z XIII w. – to jeden z najwspanialszych zabytków w całej Bułgarii.

Ponadto, będąc w Nessebarze, warto zobaczyć też m. in.:

– wiatrak pochodzący z XVIII w.,

– kilkusetletnie domy wybudowane w stylu typowym dla czarnomorskiej architektury,

– Muzeum Archeologiczne – można tutaj zobaczyć mnóstwo interesujących rzeczy, w tym piękną kolekcję ikon oraz  zbiór greckiej ceramiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *