Turysta i kawa, czyli gdzie, podróżując, napijesz się najlepszej kawy?

[Głosów:3    Średnia:5/5]

Myśląc o najlepszej kawie, zwykle mamy przed oczami niewielkich rozmiarów włoskie doppio czy aromatyczne hiszpańskie café cortado. Jednak pysznej, wysokogatunkowej kawy można się napić również w Polsce. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie jej szukać…  

Dobra kawa w stolicy – gdzie ją znaleźć? 

Najlepsza kawa nazywana jest specialty, charakteryzuje ją gwarancja świeżego zbioru i wypalania, a także czysty smak i wysoka jakość ziaren. Zwykle pochodzi ona z małej plantacji, gdzie panuje idealny do jej uprawy mikroklimat. A czy takie ziarna można kupić w Polsce? A jeśli tak, to gdzie ich szukać?

Kawa specialty to standard w dobrych sklepach z kawą, które można znaleźć na przykład w stolicy. Jednym z takich miejsc jest warszawska palarnia kawy Java Coffee, w ofercie której znajdziesz wyłącznie ziarna Arabiki. To miejsce z pewnością warto odwiedzić przy okazji zwiedzania stolicy, ale nie martw się, jeśli nie jesteś w pobliżu. Kawę z tej palarni możesz zamówić online i wypić w domu, by choć w myślach przenieść się do słonecznej Brazylii czy Etiopii.

Najlepsza kawa, czyli jaka? Gdzie ją wypić w Cieszynie?

Najlepsza kawa to często pojęcie względne, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ziarna z najwyższą punktacją smakiem bardziej zbliżone są do mocnego earl grey niż tego, co przeciętni znawcy uznają za kawę. Ponadto dla wielu ludzi najlepsza kawa to nie tylko aromatyczny napój, ale również cała otoczka – ludzie, z którymi ją pijemy, a także miejsce. Mówi się, że kawa i książka to połączenie idealne – tym, którzy zgadzają się z nami w tej kwestii, polecamy księgarnio-kawiarnię Kornel i Przyjaciele w Cieszynie. To prawdziwy raj dla miłośników kawy i literatury, miejsce z niesamowitym klimatem, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w okolicy.

Jaka kawa we Włoszech?

Picie kawy we Włoszech to prawdziwy rytuał, może właśnie dlatego to ten europejski kraj najbardziej kojarzy się nam z kawą. Na każdym rogu znajdziemy tam kawiarnię, w której można się napić niezwykle intensywnego espresso czy doppio, nieco bardziej odważni mogą tam również spróbować ristretto. Kawy z mlekiem we Włoszech piją głównie turyści, Włosi się na nie decydują co najwyżej po kilku filiżankach doppio…

Na kawę do Andaluzji

Pyszną, aromatyczną kawę wypijesz również w hiszpańskiej Andaluzji. Nie przeraź się tylko sposobem jej podania, w prawdziwych, regionalnych kawiarniach un café zwykle podaje się w szklance z uchwytem znanej z babcinej komody, umieszczonej na spodeczku. Mimo to jest przepyszna! Choć Hiszpanie lubią czarną kawę, to jedną z najczęściej spotykanych pozycji w menu jest café con leche, czyli kawa z odrobiną mleka. Z kolei un café solo to propozycja dla miłośników nieco słabszego espresso.

Andaluzja to oczywiście niejedyny hiszpański region z pyszną kawą, warto wybrać się na nią również odwiedzając inne części tego kraju. Jednak szukając najlepszej kawy, celuj raczej w kawiarnie położone na uboczach miast lub w mniejszych miejscowościach, gdzie wypijesz prawdziwe specjały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *